*alt_site_homepage_image*
lt

Tarptautinių sankcijų įgyvendinimas

Tarptautinių sankcijų įgyvendinimas

   TARPTAUTINIŲ SANKCIJŲ NAUJIENLAIŠKIS

Tarptautinės sankcijos – tai nekarinio poveikio priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti tarptautinę taiką ir saugumą bei pagarbą žmogaus teisėms. Tarptautinių sankcijų – teisėto tarptautinės politikos instrumento galimybė – įtvirtinta Jungtinių Tautų Chartijoje. Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos bei kitų tarptautinių organizacijų nustatytos sankcijos taikomos valstybėms, fiziniams ir juridiniams asmenims bei kitiems subjektams, kurie savo veiksmais, sprendimais ar vykdoma politika pažeidinėja žmogaus teises, prisideda prie etninių, teritorinių ir religinių konfliktų, remia terorizmą ar kokiu nors kitu būdu laužo svarbiausias tarptautinės bendruomenės pripažįstamas normas bei principus. Jų tikslas – pakeisti atitinkamos šalies (ar jos dalies) vyriausybės, subjektų ar asmenų vykdomą politiką ar sustabdyti konkrečius veiksmus.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka rengia ir teikia pasiūlymus Europos Sąjungai, Jungtinėms Tautoms ir kitoms tarptautinėms organizacijoms, kurių narė yra arba kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika, nustatyti, keisti ar atšaukti tarptautines sankcijas. Užsienio reikalų ministerija teikia informaciją apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvos Respublikoje Europos Sąjungos institucijoms, Jungtinėms Tautoms ir kitoms tarptautinėms organizacijoms, kurių nustatytos tarptautinės sankcijos yra įgyvendinamos, ir prireikus užsienio valstybių kompetentingoms institucijoms.

Tarptautinės sankcijos nustatomos tiesiogiai taikomais Europos Sąjungos reglamentais bei LR Vyriausybės nutarimais, kurie įgyvendina kitus ES teisės aktus, Jungtinių Tautų rezoliucijas bei Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos sprendimus.

Grįžti į temų pasirinkimą >>


EUROPOS SĄJUNGOS SANKCIJOS
Privalomos Lietuvos Respublikos subjektams

Informaciją apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą ES lygiu galima rasti ES teisės ir kitų ES viešųjų dokumentų svetainėje. Papildomą naudingą informaciją apie ES sankcijas, įskaitant informaciją apie JT sankcijų įgyvendinimą ES, galima rasti ES sankcijų žemėlapio svetainėje.

Kodėl taikomos sankcijos?

ES sankcijos nėra taikomos šaliai ar gyventojams, jos visada yra nukreiptos prieš konkrečią politiką ar veiklą, jos vykdymo priemones ir už ją atsakingus asmenis. Be to, ES deda visas pastangas, kad kuo labiau sumažintų neigiamas sankcijų pasekmes civiliams gyventojams arba veiklai ar asmenims, kuriems sankcijos netaikomos. Sankcijos visada yra platesnio, visapusiško politinio požiūrio, apimančio politinį dialogą ir papildomas pastangas, dalis. Jos nėra baudžiamosios.

ES reguliariai peržiūri nustatytas sankcijas. ES Taryba sprendžia, ar sankcijos turėtų būti pratęstos, keičiamos arba panaikintos.

Kokių rūšių sankcijas gali taikyti ES?

ES taikomos ribojamosios priemonės gali būti nukreiptos prieš trečiųjų šalių vyriausybes arba nevalstybinius subjektus (pvz., bendroves) ir asmenis (pvz., teroristines grupuotes ir teroristus).

Daugumos sankcijų režimų atveju priemonės taikomos fiziniams ir juridiniams asmenims ir susideda iš turto įšaldymo bei kelionių draudimų. ES taip pat gali priimti sektorines priemones, pavyzdžiui, ekonomines ir finansines priemones (pavyzdžiui, importo ir eksporto apribojimus, bankų paslaugų apribojimus) arba paskelbti ginklų embargą (draudimą eksportuoti prekes, įtrauktas į ES bendrąjį karinės įrangos sąrašą).

ES taikomi trijų rūšių sankcijų režimai. Pirmą režimą sudaro JT nustatytos sankcijos, kurias ES perkelia į savo teisę. Antra, ES gali sugriežtinti JT sankcijas taikydama griežtesnes ir papildomas priemones (pvz., KLDR atžvilgiu). Galiausiai ES taip pat gali nuspręsti nustatyti visiškai savarankišką sankcijų režimą (pvz., Sirijos, Venesuelos, Ukrainos, Rusijos atžvilgiu).

Visos ES priimtos sankcijos visiškai atitinka įsipareigojimus pagal tarptautinę teisę, įskaitant įsipareigojimus gerbti žmogaus teises ir pagrindines laisves.

Kokie yra ES sankcijų režimai?

Pasaulyje šiuo metu galioja daugiau kaip 30 ES autonominių ir iš JT perkeltų sankcijų režimų. Pavyzdžiui, sankcijos buvo nustatytos atsižvelgiant į padėtį, susidariusią, pvz.: Sirijoje, Irane, Kongo Demokratinėje Respublikoje, Venesueloje, Libijoje, Rusijoje ir Ukrainoje, taip pat Šiaurės Korėjoje.

Be to, ES taip pat patvirtino horizontaliuosius režimus, skirtus terorizmui, kibernetinėms atakoms, ginklų platinimui ir cheminio ginklo naudojimui užkardyti.

Išsamią apžvalgą rasite ES sankcijų žemėlapio svetainėje.

 

Kaip ES taiko sankcijas?

Sankcijų režimų rengimas yra sudėtingas procesas, kuriame dalyvauja įvairūs subjektai. Visus sprendimus dėl sankcijų priėmimo, pakeitimo, panaikinimo ar pratęsimo priima ES Taryba po to, kai juos išnagrinėja atitinkamos Tarybos darbo grupės. ES valstybės narės yra atsakingos už visų sankcijų įgyvendinimą savo jurisdikcijoje.

Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai savo pasiūlymais prisideda prie bendrosios užsienio ir saugumo politikos (BUSP) plėtojimo. Kartu su Taryba vyriausiasis įgaliotinis užtikrina ES veiksmų BUSP srityje vieningumą, nuoseklumą ir veiksmingumą.

Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT) padeda vyriausiajam įgaliotiniui ir Komisijos pirmininko pavaduotojui vykdyti įgaliojimus bei atlieka pagrindinį vaidmenį rengiant, palaikant ir peržiūrint sankcijas, taip pat vykdant su jomis susijusią komunikacijos ir informavimo veiklą, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, atitinkamomis ES delegacijomis ir Europos Komisija.

Teisėkūros procese Taryboje dėl sankcijų EIVT tenka ypatingas vaidmuo. Tai apima vyriausiojo įgaliotinio vardu rengiamus pasiūlymus dėl sprendimo ir kartu su Europos Komisija rengiamus pasiūlymus dėl reglamentų, kuriuos vėliau peržiūri ir priima Taryba. Sprendimai yra privalomi pačioms valstybėms narėms. Reglamentai yra tiesiogiai taikomi Europos Sąjungoje ir yra privalomi asmenims ir subjektams, įskaitant ekonominės veiklos vykdytojus.

Savo ruožtu Europos Komisija kartu su vyriausiuoju įgaliotiniu teikia pasiūlymus dėl reglamentų. Priėmus reglamentus, Komisija stengiasi užtikrinti vieningą jų įgyvendinimą ES ir sprendžia ekonominės veiklos vykdytojų pateiktus reglamentų aiškinimo klausimus.

Kur taikomos ES sankcijos?

ES sankcijos taikomos ES jurisdikcijoje (teritorijoje); ES piliečiams bet kurioje vietoje; bendrovėms ir organizacijoms, įsteigtoms pagal valstybės narės teisę, įskaitant ES bendrovių filialus trečiosiose šalyse; valstybių narių jurisdikcijai priklausančiuose orlaiviuose ar laivuose.

Kurios kitos šalys taiko ES sankcijas?

ES šalių kandidačių, Europos laisvosios prekybos asociacijos ir Europos ekonominės erdvės šalys (pvz., Albanija, Armėnija, Bosnija ir Hercegovina, Sakartvelas, Islandija, Lichtenšteinas, Moldova, Juodkalnija, Norvegija, Šiaurės Makedonijos Respublika, Serbija, Turkija ir Ukraina) yra nuolat kviečiamos prisijungti prie ES įvestų ribojamųjų priemonių. Šalys, kurios prisijungia prie Tarybos sprendimo, užtikrina, kad jų nacionalinė politika atitiktų tą Tarybos sprendimą.

Kas atsakingas už ES sankcijų įgyvendinimą?

Už ES sankcijų įgyvendinimą ir vykdymo užtikrinimą pirmiausia atsako ES valstybės narės. Valstybių narių kompetentingos institucijos turi įvertinti, ar buvo pažeisti teisės aktai, ir imtis atitinkamų priemonių.

Grįžti į temų pasirinkimą >>


SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMAS LIETUVOJE

Visa informacija apie Lietuvoje galiojančias tarptautines sankcijas yra vieša ir skelbiama Europos Sąjungos teisės ir kitų Europos Sąjungos viešųjų dokumentų svetainėje https://eur-lex.europa.eu.

Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įstatymas ir poįstatyminiai aktai.

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvoje privalomos ir turi būti įgyvendinamos tik Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktais nustatytos ribojamosios priemonės (sankcijos). Tam tikrais atvejais finansinės institucijos ar ekonominės veiklos subjektai pasirenka įgyvendinti ir trečiųjų šalių (tame tarpe - JAV ir Jungtinės Karalystės) sankcijas, tačiau tokiems atvejams Lietuvoje galiojantis tarptautinių sankcijų reglamentavimas nėra taikomas. Tačiau pažymėtina, kad dėl trečiųjų šalių taikomų sankcijų galimo ekstrateritorinio poveikio jų nesilaikymas gali sukelti neigiamų ekonominių pasekmių.

Už sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje yra atsakingi patys fiziniai ir juridiniai asmenys, sprendimai dėl konkrečių sankcijų taikymo priimami įvertinus visą turimą informaciją ir faktines situacijos aplinkybes.

Prekybos sankcijų vengimo ir apėjimo nustatymas ir prevencija: Praktinės gairės ekonominės veiklos vykdytojams

Detecting and Preventing Sanctions Evasion and Circumvention in Trade: Practical Guidance for Economic Operators

G7 šalių institucijų gairės dėl sankcijų apėjimo prevencijos (anglų k.). Preventing Russian Export Control and Sanctions Evasion: Updated Guidance for Industry

Lietuvos kompetentingos institucijos įgyvendinant tarptautines sankcijas

Užsienio reikalų ministerija informuoja, kad 2022 m. gegužės 17 d įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo Nr. IX-2160 redakcija, kuria nustatoma tarptautinių sankcijų inicijavimo ir įgyvendinimo Lietuvoje tvarka.

Kompetentingos institucijos, pagal kompetenciją užtikrindamos tarptautinių sankcijų įgyvendinimą:

1) priima sprendimus, nurodytus tarptautines sankcijas nustatančiuose teisės aktuose;

2) sprendžia dėl išimčių ar leidimų netaikyti apribojimų ir įpareigojimų, nurodytų tarptautines sankcijas nustatančiuose teisės aktuose, suteikimo ir atlieka visas tuo tikslu reikalingas procedūras;

3) atsako į fizinių ir juridinių asmenų paklausimus, susijusius su šių kompetentingų institucijų veiklos sričiai priskiriamų tarptautinių sankcijų įgyvendinimu Lietuvos Respublikoje;

4) gauna ir teikia informaciją LR Tarptautinių sankcijų įstatymo 12 straipsnyje nustatyta tvarka.

 

Kompetentingos institucijos, užtikrinančos tarptautinių sankcijų Lietuvos Respublikoje įgyvendinimą pagal joms priskirtas veiklos sritis, inter alia:

Ribojimų sritis


Institucija


INDIVIDUALIOS (LĖŠŲ, EKONOMINIŲ IŠTEKLIŲ  ĮŠALDYMAS) SANKCIJOS

(kai sankcijos taikomos asmenims/įmonėms, įrašytiems į ES sankcijų sąrašus)

Koordinavimas

Konsultacijos

Išimčių/leidimų pagal sankcijų reglamentus svarstymas:

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie LR Vidaus reikalų ministerijos

Kontaktai:

el. p. dokumentas@fntt.lt; tel. (8 5) 271 6685, (8 5) 271 7482, Šermukšnių g. 3, LT-01106, Vilnius, https://www.fntt.lt/lt/tarptautines-finansines-sankcijos/4166)

FINANSINĖS SEKTORINĖS SANKCIJOS


Tarptautinių sankcijų, susijusių su mokėjimų ir kitos finansinės veiklos apribojimai, įgyvendinimas

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie LR Vidaus reikalų ministerijos

Kontaktai:

el. p. dokumentas@fntt.lt; tel. (8 5) 271 6685, (8 5) 271 7482, Šermukšnių g. 3, LT-01106, Vilnius, https://www.fntt.lt/lt/tarptautines-finansines-sankcijos/4166

SEKTORINĖS SANKCIJOS


Eksporto licencijos, skirtos dvejopo naudojimo prekėms ir technologijoms eksportuoti

Eksporto, importo, tranzito ir tarpininkavimo licencijos, skirtos į bendrąjį karinės įrangos sąrašą įtrauktoms prekėms

Turizmo paslaugos

Prekių ir paslaugų eksportas ir importas (išskyrus energetikos ir aviacijos sektorius)

 

 

 

 

Išimčių/leidimų pagal sankcijų reglamentus svarstymas:

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Kontaktai:

el. p. kanc@eimin.lt.; tel. (8 7) 06 64845, Gedimino pr. 38,LT-01104 Vilnius, https://eimin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/eksportas/informacija-del-eksportuojamos-irangos-ir-prekiu-kontroles-priemus-naujas-sankcijas-rusijai-ir-baltarusijai

Prekių klasifikavimo ir su muitinės procedūromis susiję klausimai:

Muitinės departamentas

Kontaktai:

tel. (8 5) 2666 111, el. p. info@lrmuitine.lt, A. Jakšto g. 1/25, LT-01105 Vilnius, https://lrmuitine.lt/


Investicijos į energetikos sektorių, energetikos išteklių importas

Prekių ir technologijų, reikalingų energetikos ir naftos perdirbimo sektoriais, eksportu

Išimčių/leidimų pagal sankcijų reglamentus svarstymas:

Energetikos ministerija

Kontaktai:

Tel. (8 5) 203 4696, El. p. info@enmin.lt, Šermukšnių g. 3, LT-01106, Vilnius, https://enmin.lrv.lt/

Prekių klasifikavimo ir su muitinės procedūromis susiję klausimai:

Muitinės departamentas prie LR Finansų ministerijos

Kontaktai:

Tel. (8 5) 2666 111, el. p. info@lrmuitine.lt, A. Jakšto g. 1/25, LT-01105 Vilnius, https://lrmuitine.lt/


Tarptautinių sankcijų, susijusių su mokėjimų ir kitos finansinės veiklos apribojimai, įgyvendinimas

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie LR Vidaus reikalų ministerijos

Kontaktai:

el. p. dokumentas@fntt.lt; tel. (8 5) 271 6685, (8 5) 271 7482, Šermukšnių g. 3, LT-01106, Vilnius, https://www.fntt.lt/lt/tarptautines-finansines-sankcijos/4166


Visų rūšių transporto priemonių judėjimas į ir iš Europos Sąjungos bei per jos teritoriją

Vienodos tarptautinių sankcijų įgyvendinimo politikos užtikrinimas, kai apribojimai susiję su prekių, paslaugų ir technologijų eksportu ir importu.

Susisiekimo ministerija

Kontaktai:

Tel. (8 5) 239 3884, (8 5) 239 3968 , el. p. sankcijos@sumin.lt , Gedimino pr. 17, 01505 Vilnius https://sumin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/sankcijos


Sausumos kelių, oro, geležinkelių ir vandens transportas

 

Lietuvos transporto saugos administracija

Kontaktai:

Tel. (8 5) 278 5601; sankcijos@ltsa.lt, Švitrigailos g. 42, 03209, Vilnius, https://ltsa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/sankcijos


Atvykimas į Lietuvos Respubliką ar keliavimas per jos teritoriją tranzitu

Migracijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos

Kontaktai:

El. p. info@migracija.gov.lt; tel. (8 7) 07 67000, L. Sapiegos g. 1, LT-10312 Vilnius https://migracija.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/tarptautines-sankcijos


Karinės įrangos, ginklų embargo kontrolė; diplomatiniai santykiai

Užsienio reikalų ministerija

Kontaktai:

El. p. sankcijos@urm.lt, Tel. (8 5) 236 2444, J. Tumo-Vaižganto g. 2, LT-01108 Vilnius https://urm.lt/sankcijos


Televizijos programų transliavimas, retransliavimas ir (ar) platinimas internete, audiovizualinės žiniasklaidos paslaugos, dalijimosi vaizdo medžiaga platformos paslaugų teikėjų veikla.

Lietuvos radijo ir televizijos komisija

Kontaktai:

Tel. (8 5) 278 5601, El. p. e. p. lrtk@rtk.lt , Šeimyniškių g. 3A, LT-09312 Vilnius, https://www.rtk.lt/ukio-subjektu-prieziura/


Ryšių paslaugų teikimas

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba

Kontaktai:

Tel. (8 5) 210 5633, El. p. sankcijos@rrt.lt, Mortos g. 14, 03219, Vilnius, https://www.rrt.lt/


Viešųjų pirkimų, pirkimų ir koncesijų vykdymas ir įgyvendinimas

Viešųjų pirkimų tarnyba

Kontaktai:

Tel. (8 6) 03 89015, el. p. info@vpt.lt Kareivių g. 1, 08531 Vilnius https://klausk.vpt.lt/hc/lt/sections/5024311020188-Sankcijos-susijusios-su-Rusijos-prad%C4%97tu-karu-Ukrainoje-

 

Grįžti į temų pasirinkimą >>


INFORMACIJA APIE ES SANKCIJAS RUSIJAI IR BALTARUSIJAI

Nuolat atnaujinama informacija: EU restrictive measures in response to Russia’s military aggression in Ukraine

Sankcijos Rusijai

Sankcijos Baltarusijai

  • Konsoliduotą ES individualių ir sektorinių sankcijų Baltarusijai sąrašą rasite čia.

Grįžti į temų pasirinkimą >>


KITŲ ŠALIŲ SANKCIJOS

Rekomenduojama pasitikrinti vertinant verslo rizikas.

Oficialų JAV sankcijų sąrašą rasite čia.

Jungtinių Amerikos Valstijų iždo departamentas
Jungtinės Karalystės sankcijų sąrašas

Grįžti į temų pasirinkimą >>


NAUDINGOS NUORODOS

Apie ES sankcijas

ES Europos išorės veiksmų tarnybos tinklapio sankcijų skiltis.

Europos Komisijos apžvalga apie sankcijas ir susijusias priemones.

Kitos naudingos nuorodos

JT Saugumo Tarybos sankcijų konsoliduotas sąrašas
JT Saugumo Tarybos sankcijų komitetai
Jungtinių Amerikos Valstijų iždo departamentas
Jungtinės Karalystės sankcijų sąrašas
Tarptautinės finansinės veiklos darbo grupės (angl. International Financial Action Task Force, FATF) FATF rekomendacijos dėl kovos su pinigų plovimu, teroristų finansavimu ir neplatinimu

Naudingi įrankiai

ES sankcijų žemėlapyje pateikiama išsami informacija apie visus ES sankcijų režimus.

Anonimiškai pranešti apie sankcijų pažeidimus galima naudojantis specialiu ES pranešimo apie sankcijas įrankiu: EU Sanctions Whistleblower Tool.

 

Grįžti į temų pasirinkimą >>