*alt_site_homepage_image*
lt

ES agentūros (AMLA) steigimas Lietuvoje

ES agentūros (AMLA) steigimas Lietuvoje

Vilnius – naujos ES lygio agentūros AMLA namai

2021 m. rugsėjo 22 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė Vilniaus dalyvavimui atrankoje dėl naujai steigiamos ES lygio Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo priežiūros institucijos (toliau ‒ AMLA) būstinės lokacijos. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į Lietuvos gerus rezultatus pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos srityje, skaitmeninių technologijų sektoriaus žmogiškuosius išteklius ir Fintech technologijų reguliavimo patirtį.

Šios naujos ES agentūros įsteigimas yra esminė 2021 m. liepos 20 d. Europos Komisijos pateikto teisės aktų pasiūlymų rinkinio dalis, kuriuo siekiama sugriežtinti ES kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu taisykles.

Pagrindinės priežastys, kodėl AMLA turėtų įsikurti Vilniuje 

Geri rezultatai PPP/KTF (pinigų plovimo prevencijos/kovos su teroristų finansavimu) rizikų valdymo srityje, kurie atsispindi aukštuose tarptautiniuose reitinguose.

  • Lietuva yra viena iš geriausiai PP/TF (Pinigų plovimo/teroristų finansavimo) rizikas sprendžiančių šalių, o pasauliniame reitinge puikuojasi tarp TOP 10 mažiausių rizikos šalių (2022 m. Basel AML indeksas).
  • Lietuva atitinka visus FATF (Finansinių veiksmų darbo grupės) keliamus kriterijus.

Didelis talentų, su svarbiomis PPP/KTF kompetencijomis, pasirinkimas Vilniuje. Kartu su platesne Fintech ir atitikties ekosistema, tai palengvintų sklandų naujosios ES institucijos veikimą.

  • Šalyje veikia daugiau nei 265 Fintech įmonių, dirbančių su tarptautiniais mokėjimais ir perlaidų paslaugomis, skaitmenine bankininkyste, investicijomis internetu, p2p ir kt.
  • Lietuva užima 1 vietą ES pagal skaitmeninius ir technologinius įgūdžius (2022 m. Pasaulio konkurencingumo ataskaita).

Išsamios reguliavimo žinios ir novatoriškos priemonės sprendžiant PPP/KTF rizikas.

  • Turėdami Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrą Vilniuje ir būdami Fintech centru, glaudžiai bendradarbiaujame su rinkos dalyviais, siekdami sumažinti rizikas.
  • Būdama prie išorinės ES sienos, Lietuva sukūrė priemones, užtikrinančias, kad į ES nepatektų neteisėti finansiniai srautai iš kaimyninių trečiųjų šalių.
  • Turime pažangų ir nuolat atnaujinamą reguliavimo priemonių rinkinį, įskaitant bandomąją finansinių inovacijų aplinką (Sandbox) ir kriptovaliutų reguliavimą, siekiant veiksmingai kovoti su rizikomis, kylančiomis tiek iš tradicinių, tiek iš novatoriškų rinkos segmentų.

AMLA įkūrimas Vilniuje atitiktų geografinės pusiausvyros principą, o gyvenimas vienoje žaliausių Europos sostinių užtikrintų puikią gyvenimo kokybę naujosios įstaigos darbuotojams.

Daugiau informacijos apie Lietuvos siekį dėl AMLA Vilniuje (anglų k.)  spausti čia.

Vizualizuota informacinė apie AMLA steigimą Lietuvoje (anglų k.)