*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

VYSTOMOJO BENDRADARBIAVIMO PROJEKTE AFGANISTANE DALYVAVĘ LIETUVIŲ ARCHEOLOGAI PELNĖ VIETOS GYVENTOJŲ PRIELANKUMĄ

Afganistane rugsėjo 24–spalio 1 dienomis jau ketvirtą kartą lankęsi lietuvių archeologai ne tik mokė Goro provincijos kultūros ir informacijos departamento darbuotojus archeologijos ir paveldosaugos pradmenų, bet ir pelnė vietos gyventojų prielankumą.

Vizitas suorganizuotas vykdant Užsienio reikalų ministerijos finansuojamą vystomojo bendradarbiavimo projektą „Afganistano Goro provincijos archeologijos objektų registro veiksnumo įgyvendinimas“.

Jo metu apibendrinti nuo pat 2007-ųjų organizuotų mokymų rezultatai, o surinkta medžiaga bei metodiniai patarimai perduoti provincijos pareigūnams, dirbantiems su kultūros paveldu.

Ekspedicijų metu rasta vertingų senovės vienuolynų, šventyklų, tvirtovių bei gyvenviečių likučių.

Lietuvos archeologai buvo pirmieji tyrinėję archeologijos paveldą Goro provincijoje – iki lietuvių atvykimo ši Afganistano teritorija buvo „baltoji dėmė“ pasaulio archeologijos žemėlapiuose. Lietuvių veikla Goro provincijoje paskatino tokio pobūdžio informacijos sisteminimą visoje šalyje.

Specialistų darbą apsunkino sudėtingos klimato sąlygos ir nestabili saugumo situacija, vis dėlto projekto sėkmę užtikrino puikūs archeologų santykiai su Goro provincijos gyventojais. Tiek vietos religiniai lyderiai – mulos, tiek ir eiliniai gyventojai nuo pat pirmosios ekspedicijos teigiamai vertino Lietuvos ekspertų veiklą. Tai leido ekspedicijos dalyviams iš arti pažinti goriečių gyvenimo būdą –  archeologai ne tik buvo lydimi iki kasinėjimo vietų, bet ir kviečiami pietų ar arbatos.

Ilgalaikės Lietuvos specialistų pastangos atsipirko – Čagčarano paveldosaugininkai, įgiję bazinių žinių, jau geba dirbti savarankiškai, patys renka bei sistemina duomenis apie naujus objektus ir siunčia juos į Kabulo kultūros paminklų apsaugos departamentą.