VILNIUJE APTARTOS LIETUVOS IR JAPONIJOS EKONOMINIO BENDRADARBIAVIMO PERSPEKTYVOS
Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis gegužės 5 dieną susitikęs su Lietuvoje viešinčiu Japonijos užsienio reikalų ministru Taro Aso aptarė dvišalius Lietuvos ir Japonijos santykius, situaciją Europos Sąjungoje, kaimyninėse valstybėse, taip pat Azijos valstybėse, bendradarbiavimą kultūros ir ekonomikos srityje.
Tai pirmasis Japonijos užsienio reikalų ministro apsilankymas Lietuvoje per 15 metų nuo diplomatinių santykių atkūrimo 1991 metų spalio 10 dieną.
„Šiandien Lietuvą ir Japoniją sieja daug bendrų vertybių. Tai prisideda prie dar glaudesnio šalių bendradarbiavimo“ – teigė užsienio reikalų ministras T.Aso.
A.Valionis supažindino Japonijos užsienio reikalų ministrą su Vilniaus konferencijos rezultatais. Lietuvos užsienio reikalų ministras pasveikino Japonijos ir ES vadovų susitikimo, vykusio balandžio 24 dieną Tokijuje, metu išreikštą interesą bendradarbiauti ir padėti, kuriant pilietinę visuomenę ES kaimyninėse valstybėse.
Atvykęs į Vilnių tiesiai po konsultacijų NATO būstinėje Briuselyje ministras T.Aso sakė, kad Japonija suinteresuota ir ieško būdų glaudžiau bendradarbiauti su NATO. Šiuo metu Japonija Afganistane kaip G8 grupės narė dalyvauja atstatant šalį, skirdama lėšų civiliniams projektams.
Ministras A.Valionis pasiūlė Japonijai finansuoti daugiau projektų Afganistano Goro provincijoje, kurioje įsikūrusi Lietuvos vadovaujama Provincijos atkūrimo grupė ir vykdomi Lietuvos finansuojami civiliniai projektai.
Ministrai taip pat aptarė Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimą tarptautinėse organizacijose.
Lietuvos diplomatijos vadovas, teigiamai įvertinęs politinį ir kultūrinį šalių bendradarbiavimą, pakvietė stiprinti ir ekonominį bendradarbiavimą. Japonija pagal prekybos apimtį tarp kitų Lietuvos užsienio prekybos partnerių užima 34 vietą, nors Japonijos ekonomika sukuria net 60 procentų Azijos BVP.
Lietuvos dvišalė prekyba su Japonija 2005 metais siekė tik 66,7 mln. JAV dolerių ir atsiliko nuo prekybos su Kinija (375.06 mln. JAV dolerių ) ir Pietų Korėja ( 99.1 mln. JAV dolerių).
Tiesioginės Japonijos investicijos Lietuvoje, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, siekia 202 tūkst. litų, įregistruoti du investuotojai.