*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

Viceministras S. Šatūnas: „Rusijos pajamos iš tarptautinės prekybos mažės – efektyviai ribosime rusiškų ir baltarusiškų produktų patekimą į ES rinką“

Gegužės 30 dieną užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos (URT) prekybos klausimais posėdyje Briuselyje. Tarybos metu buvo diskutuojama, kaip ES prekybos politika gali prisidėti prie ES konkurencingumo didinimo. Be to, ministrai aptarė ES ir Afrikos šalių prekybinių ryšių stiprinimą, iniciatyvas, mažinančias Afrikos prekybinę priklausomybę nuo Kinijos ir Rusijos.

ES prekybos ministrai priėmė sprendimą reikšmingai padidinti importo muitus Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produktams, kuris įsigalios š.m. liepos 1 dieną ir palies 5 mln. tonų grudų produktų importo iš Rusijos bei Baltarusijos ir kurio vertė siekia 1,5 mlrd. eurų.

„Jau nuo liepos 1 dienos visos ES valstybės taikys prohibicinius muitus Rusijos ir Baltarusijos grūdams bei kitiems produktams. Apie 4.8 mln. tonų rusiškų ir baltarusiškų grudų nebeturėtų patekti į ES rinką, kurių eksporto vertė į ES 2023 m. sudarė 1,5 mlrd. eurų. Taip mažinsime ir Rusijos galimybes finansuoti agresijos veiksmus“, – pabrėžė S. Šatūnas.

Kalbėdamas apie ES prekybos politikos ateitį viceministras išskyrė poreikį ES pramonei užtikrinti sąžiningas konkuravimo sąlygas ir būtinybę spręsti ekonominio saugumo iššūkius.

„Nesąžiningos prekybos atvejai pasaulyje auga. ES gamintojai kenčia nuo Kinijos veiksmų. Remiame ES darbą ekonominio saugumo srityje, stiprinant esamus ir kuriant naujus instrumentus siekiant sumažinti ES priklausomybes ir pažeidžiamumą. Ir naująją Europos Komisiją raginsime aktyviai ginti ES verslo interesus, naudojant ES teisinius instrumentus. Matome, kad šiems veiksmams parama tarp ES valstybių auga“, – pažymėjo S. Šatūnas.

Ministrai taip pat aptarė ES ir Afrikos prekybinius santykius.

„ES turi veikti ryžtingiau siekdama atsverti autoritarinių šalių – Rusijos ir Kinijos – įtaką Afrikos žemyne. Europa turi padėti Afrikos valstybėms spręsti maisto saugumo iššūkius, taip pat aktyviau dalyvauti vystant kritinių medžiagų gavybos sektorių“, – sakė S. Šatūnas.

Darbo pietų metu ministrai aptarė 13-osios Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ministrų konferencijos (MC13) rezultatus ir tolimesnius veiksmus. Lietuvos atstovas išreiškė paramą PPO reformai ir taisyklių valstybės dominuojamų ekonomikų atžvilgiu stiprinimui.