NATO may invite several countries in 2002 // Ceska Tiskova Kancelar 2001 03 01
Lithuanian foreign minister Valionis discusses NATO with Havel // Ceska Tiskova Kancelar 2001 03 02
Čekijos naujienų agentūra išsamiai nušvietė užsienio reikalų ministro A.Valionio vizitą Čekijoje ir jo susitikimus su Čekijos prezidentu, parlamento abiejų rūmų pirmininkais, ministru pirmininku bei užsienio reikalų ministru. Susitikimuose aukščiausi Čekijos pareigūnai išreiškė pritarimą Lietuvos euroatlantinės integracijos siekiams, o prezidentas Havelas pavadino tolesnę NATO plėtrą “Europos saugumo garantija”. Interviu agentūrai CTK A.Valionis su pasitenkinimu pažymėjo išgirdęs pažadą, jog Čekija rems Lietuvos siekius tuo pačiu mastu kaip ir Slovakijos. Kalbėdamas apie Rusijos įvairius bandymus sutrukdyti Lietuvos narystei NATO, A.Valionis pažymėjo, jog pagal galiojantį susitarimą Lietuva ir Rusija gali laisvai pasirinkti saugumo sistemas.
General satisfaction on part of Association Council regarding progress made in preparing accession – warning regarding administrative capacity // Agence Europe 2001 02 27
Briuselyje įvykusiame Lietuvos ir ES Asociacijos komiteto posėdyje, dalyvaujant užsienio reikalų ministrui A.Valioniui, pažymėta Lietuvos pažanga derinant teisės sistemą prie ES reikalavimų. Kartu atkreiptas dėmesys, jog reikia stiprinti administravimo ir kontrolės institucijas, užtikrinančias teisės aktų įgyvendinimą. Švedijos užsienio reikalų ministrė Anna Lindh ir ES komisaras Günter Verheugen pažymėjo, jog Lietuvos ir Latvijos pavyzdys rodo, jog antrosios bangos kandidatės gali pasivyti Liuksemburgo grupę. ES paragino Baltijos valstybes sustiprinti regioninį bendradarbiavimą, tame tarpe ir pagal ES Šiaurinės dimensijos iniciatyvą, kurios plėtra bus apsvarstyta balandžio mėnesį Liuksemburge, dalyvaujant visoms suinteresuotoms šalims.
Josef Kichengast. Moskau will NATO-Erweiterung blockieren // Der Standart 2001 02 28
Austrijos dienraštis praneša apie Rusijos Dūmos pirmininko G.Selezniovo vizitą į Vieną, kur jis pareiškė apie Rusijos priešiškumą NATO plėtrai ir ypač Baltijos valstybių narystei aljanse, primindamas, jog iki šiol Rusijos pusė neratifikavo sienos sutarties su Lietuva. “Be šios sutarties Lietuva negali įstoti į NATO”, teigė Selezniovas. Pasak jo, “Baltijos respublikoms niekas negrasina, todėl joms nereikalingas papildomas karinis skydas”. Dūmos pirmininkas atkreipė dėmesį į sudėtingą situaciją, kurioje dėl ES plėtros atsidurtų Kaliningrado sritis, ir paragino išspręsti Rusijos piliečių tranzitinio judėjimo klausimus. Kalbėdamas apie komunistų laimėjimą rinkimuose Moldavijoje, Selezniovas buvusių sovietinių respublikų atsigręžimą Maskvos link pavadino pastarojo laikmečio tendencija.
Jim Abrams. Senators voice concern over NATO // The Washington Post 2001 02 27
Keletas JAV senatorių pareiškė susirūpinimą dėl NATO ateities, kurį kelia skirtingi JAV ir Europos partnerių požiūriai į antiraketinės gynybos sistemos kūrimą, aljanso plėtrą Rytų Europoje ir nepriklausomų Europos ginkluotojų pajėgų kūrimą. Pasak senatoriaus Joseph Biden, Jungtinėse Valstijose plačiai remiamas siekis išplėsti NATO, priimant Baltijos šalis, kuriam priešinasi Rusija. Senatorius Gordon Smith paragino prezidento Bušo administraciją išlaikyti vieningą aljansą, nes NATO vaidmens sumažėjimas sukeltų grėsmę pasaulio saugumui.
Gerard Seenan. Net closes in on war crimes suspect // Guardian 2001 02 28
Straipsnio autorius praneša apie Lietuvoje išduotą teismo orderį suimti Antaną Gečą, gyvenantį Škotijoje ir kaltinamą karo nusikaltimais. Gečas yra antras asmuo Simono Wiesenthalio centro ieškomų karo nusikaltėlių sąraše. Šio centro direktorius Efraim Zuroff su pasitenkinimu pareiškė, jog “Lietuvos pusė padarė ką galėjo, o dabar Didžiosios Britanijos teisėsauga turės užtikrinti, jog Gečas stotų prieš teismą”. Gečo išdavimas Lietuvai priklausys nuo įrodymų, kuriuos su JAV Teisingumo departamento pagalba surinko Lietuvos Generalinės prokuratūros prokuroras R.Valentukevičius. Didžiojoje Britanijoje 1991 metais buvo priimtas Karo nusikaltimų aktas, kuris įgalina persekioti įtariamus asmenis, Britanijos piliečius, už nusikaltimus, kuriuos jie įvykdė prieš gaudami šią pilietybę. Tačiau iš daugelio tokio pobūdžio istorijų tik vienas atvejis iki šiol baigėsi natūralizuoto Britanijos piliečio teismu.
Litauen sucht Hilfe bei Abbau seiner Kernkraftwerke // Nordkurier 2001 02 27
Abriss des KKW Lubmin Modell für Osteuropa // Ostseezeitung 2001 02 27
Vokietijos regioniniai laikraščiai praneša apie Lietuvos delegacijos vizitą į Greifsvaldą susipažinti su Vokietijos patirtimi uždarant Černobylio tipo atominę elektrinę Lubmine. Meklenburgo-Pomeranijos ūkio ministras Rolf Eggert tikisi sustiprinti šios žemės ryšius su Lietuva ir eksportuoti know-how žinias ir technologijas. Ignalinos uždarymo problemoms spręsti sudaryta bendra Lietuvos ir Vokietijos darbo grupė, kuri rūpinsis ekspertų pagalba ne tik techniniams reikalams, bet ir ūkio perorientavimu bei gyventojų įdarbinimu.
Entschädigung bleibt blockiert // Reutlinger General-Anzeiger 2001 03 05
Vokietijos regioninis laikraštis, remdamasis naujienų agentūra AP, praneša, jog Newark miestelio Jungtinėse Valstijoje teismas atmetė buvusio Lietuvos gyventojo ieškinį Vokietijos bendrovei, kurioje jis dirbo, prievarta išvežtas į Vokietiją antrojo pasaulinio karo metais. Vokietijos įgaliotinis kompensacijų klausimais grafas Otto Lambsdorf pasveikino šį žingsnį kaip svarbų precedentą. Amerikietis teisėjas motyvavo savo sprendimą teigdamas, jog šią problemą dera spręsti politiniu keliu. Sprendimas apie kompensacijų išmokėjimo pradžią yra Vokietijos Bundestago rankose.