Užsienio reikalų viceministras S. Šatūnas: ES plėtra neišvengiama, jei tuo tikės dauguma mūsų ir kandidačių piliečių
Lapkričio 25 d. Užsienio reikalų ministerija surengė jau tradicine tapusią metinę konferenciją Europos Sąjungos tema.
Šiemet Sąjungos plėtrai skirto renginio pradžioje diskutavęs Užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas pabrėžė visapusišką ES plėtros svarbą: „ES plėtra – vienas svarbiausių ES instrumentų stiprinti taiką, saugumą ir gerovę Europoje.“
Viceministras akcentavo, kad didelį dėmesį turime skirti ir didinant ES šalių visuomenių įsitraukimą plėtros klausimu: „Didžioji dauguma ES piliečių turi suprasti ir tikėti, kad ES plėtra – tai nauda ir jiems. Ekonomiškai, geopolitiškai, kultūriškai, istoriškai. Ne tik diplomatai ar ministrai turi aiškinti šias naudas. Atsakomybę už ES plėtros prasmės ir naudos išaiškinimą savo piliečiams neša ir žiniasklaida, akademinis pasaulis, verslo bendruomenė, vietos politikai. Turime nugalėti dezinformacijas. Turime nepaskęsti interpretacijų ir abejonių liūne”, – sakė S. Šatūnas.
S. Šatūnas renginio dalyviams priminė ir Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai 2027 m.: „Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai 2013 m. metu atvėrėme duris Kroatijos narystei ir Ukrainos bei Moldovos asociacijos susitarimams. Turime paruošti ambicingus planus ir Lietuvos pirmininkavimui 2027 m.“, – teigė viceministras.
Renginio įžanginėje sesijoje apie Lietuvos ES politikos klausimus taip pat diskutavo Prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikai Asta Skaisgirytė, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Ruslanas Baranovas.
Strateginėje diskusijoje „Raktas į dar vieną ES plėtros sėkmės istoriją“ Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Arnoldas Pranckevičius kalbino Štefaną Fülę, 2010–2014 m. ėjusį Europos komisaro ES plėtrai ir kaimynystės politikai pareigas.
Renginyje dalyvavę Lietuvos ES politikos formuotojai, akademikai ir ekspertai daugiausia dėmesio skyrė klausimams kaip ir kokiu būdu užtikrinti sklandų ES plėtros procesą, jos poveikį Lietuvai bei visuomenės įtraukimo į ES sprendimų priėmimą klausimams.
Konferencijos dalyviai įžvalgomis dalinosi trijose teminėse diskusijose. Pirmoji buvo skirta aptarti klausimui kaip Lietuvai pasirengti naujų ES narių prisijungimui. Antrojoje diskusijoje buvo svarstomas Lietuvos vaidmuo remiant šalis ES kandidates, o trečiojoje – kaip ES plėtra matoma ES šalių visuomenių akimis.