UŽSIENIO REIKALŲ VICEMINISTRAS PABRĖŽĖ IŠEIVIJOS KOMPOZITORIAUS INDĖLĮ Į LIETUVIŲ KULTŪROS SKLAIDĄ PASAULYJE
Lietuvių kompozitoriaus Vytauto Bacevičiaus Jungtinėje Karalystėje išleistos kompaktinės plokštelės „The Complete Mots“ pristatyme Taikomosios dailės muziejuje kovo 28 dieną dalyvavęs užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius pabrėžė dramatiškos XX amžiaus istorijos palytėto menininko indėlį į lietuvių kultūros sklaidą pasaulyje.
„V.Bacevičiaus gyvenimas – tarsi veidrodis tų XX amžiaus įvykių, kurie formavo ir vėliau lemtingai pakreipė daugelio Lietuvos intelektualų ir menininkų likimus“, - sakė E.Ignatavičius.
Jis pažymėjo, kad lietuvio ir lenkės šeimoje augęs, muzikinį išsilavinimą Lodzėje įgijęs V.Bacevičius vienintelis iš keturių vaikų šeimoje sąmoningai pasirinko lietuvišką tapatybę.
„Kosmopolitiškas, linkęs į avangardinius ieškojimus, virtuoziškas pianistas, pripažįstamas Europos scenose, daug prisidėjo, kad Lietuva vienintelė iš Baltijos šalių įstotų į Tarptautinę šiuolaikinės muzikos draugiją“, - teigė E.Ignatavičius.
„The Complete Mots“ – jau antrasis V.Bacevičiaus muzikos įrašų leidinys britų įrašų kompanijos „Toccata Classics“ kataloge po 2007 m. pasirodžiusio orkestrinės muzikos disko.
Užsienio reikalų ministerija parėmė kompaktinės plokštelės leidybą.
V.Bacevičiaus kelias į Vakarus buvo kitoks negu daugelio lietuvių šviesuomenės, kurie pasitraukė nuo sovietų okupacijos. Antrasis pasaulinis karas prasidėjo jam keliaujant su koncertiniu turu po Pietų Ameriką. Kai po metų V.Bacevičius apsisprendė persikelti į JAV, atsidūrė ten be galiojančio paso ar vizos. Pradžioje sutikęs priimti sovietinį pasą, vėliau viešai jo atsikratė, bet vis tiek pasmerkė save tam tikrai izoliacijai ir nepatiklumui. Tai lėmė, kad ilgus metus kompozitorius nugyveno be pilietybės.
Po karo kompozitoriaus avangardistinė muzika buvo nepriimtina ir negrojama Sovietų Lietuvoje, ji taip pat buvo svetima daugumai kitų egzilio muzikų, kurie kūrybos įkvėpimo ieškojo nostalgijoje ir liaudies kūryboje.
Niujorke V.Bacevičius dėstė konservatorijose ir privačiai, kartkartėmis koncertavo, atlikdamas savo kūrinius, sugrojo net aštuonis koncertus garsiojoje koncertų salėje „Carnegie Hall“.