*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

UŽSIENIO REIKALŲ VICEMINISTRAS KONFERENCIJOJE VILNIUJE PABRĖŽĖ KUNIGAIKŠČIŲ OGINSKIŲ INDĖLĮ Į LIETUVOS DIPLOMATIJOS RAIDĄ

Lietuvos užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius spalio 5 dieną Vilniaus pedagoginio universiteto Istorijos fakultete surengtoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kunigaikščių Oginskių politinė, kultūrinė veikla: praeities refleksijos, ateities perspektyvos“ pabrėžė Oginskių politinį aktyvumą ir indėlį į Lietuvos diplomatijos raidą.

Pasak E.Ignatavičiaus, nors daugelis kunigaikščius Oginskius sieja su muzika ir aktyviu kultūriniu gyvenimu, negalima pamiršti jų indėlio į tarptautinių ryšių plėtojimą ir siekių anuomet atkurti valstybingumą praradusią Abiejų Tautų Respubliką (ATR).

„Kai išgirstame pavardę „Oginskis“, visų pirma pagalvojame apie muziką: mazurkas ir polonezus. Vis tiktai Mykolas Kleopas Oginskis buvo garsus ne tik kaip kompozitorius. Jis, dar būdamas vos ketverių metų amžiaus, Stanislovo Augusto Poniatovskio paklaustas, ką galvoja apie ateitį ir kokius darbus žada nuveikti, atsakė: „Tarnauti Tėvynei!“. Tai jis įrodė savo darbais, kaip pripažintas to meto politikas, diplomatas, paskutinis LDK iždininkas, vienas iš 1794 metų sukilimo vadų ir  visuomenės švietėjas“, - sakė viceministras.

Pasak jo, gimęs Lenkijoje, gyvenęs, dirbęs ir kūręs Lenkijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje, M.K.Oginskis buvo tris tautas vienijanti asmenybė.

Kunigaikštis pasižymėjo savo diplomatine veikla - 1790 metais kaip ypatingas pasiuntinys vyko į Olandiją, vėliau slapta su specialia diplomatine užduotimi – į Londoną, o po to - vėl į Hagą. Savo diplomatinę misiją siekiant atkurti LDK M.K.Oginskis tęsė ir ATR praradus valstybingumą. 1795 metais su slapta misija Turkijoje bandė įtraukti sultoną Selimą III į karinį konfliktą su Rusija, kelis kartus kreipėsi į generolą Bonapartą su prašymu padėti išvaduoti Lenkiją ir Lietuvą iš Rusijos jungo. Tapęs Rusijos caro Aleksandro I slaptuoju patarėju LDK teritorijos klausimu, ne vieną kartą bandė iškelti Tėvynės suverenumo idėją.

M.K.Oginskio 246-osioms gimimo metinėms paminėti skirtą konferenciją parėmė Užsienio reikalų ministerija. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus projektas „Istorinio paveldo sąsajos Lietuvos ir Baltarusijos kelyje“ yra antrus metus iš eilės remiamas Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektas.

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) svarsto galimybę įtraukti M.K.Oginskio 250-ąsias gimimo metines į UNESCO 2015 m. iškilių datų kalendorių.