*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

Užsienio reikalų ministerijoje lankėsi Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) grupė

Užsienio reikalų ministerijoje lankėsi Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO) grupė

Birželio 18 dieną užsienio reikalų viceministras Jonas Survila susitiko su Lietuvoje besilankančia Žydų mokslinių tyrimo instituto (jidiš kalba – Yidisher visnshaftlekher institut, YIVO arba JIWO) grupe, kurios sudėtyje buvo ir YIVO instituto vykdantysis direktorius Jonathanas Brentas bei valdybos narė Irene Pletka.

Susitikimo metu viceministras pažymėjo, kad artėjantis Vilniuje įkurto YIVO instituto šimtmetis yra ne tik prasmingas jubiliejus, bet ir puiki galimybė dar plačiau pasaulio visuomenei pristatyti instituto istoriją, sąsajas su Lietuva, atliekamus mokslinius tyrimus ir įgyvendinamus projektus. J. Survila supažindino svečius su Lietuvos vidaus ir užsienio politikos aktualijomis, Lietuvos santykiais su JAV, padėtimi regione, daugiausia dėmesio skirdamas Rusijos pradėtam karui prieš Ukrainą, Rusijos įvykdytiems ir tebevykdomiems nusikaltimams, demokratinių valstybių teikiamai paramai besiginančiai Ukrainai.

Be geopolitinių klausimų ir padėties Ukrainoje svečiai domėjosi Holokausto atminimu ir Holokausto švietimu Lietuvoje, juos domino, kaip teroristinės organizacijos „Hamas“ išpuolis prieš Izraelį praėjusių metų spalio 7 d. ir atsakomieji Izraelio veiksmai paveikė Lietuvos visuomenėje vyraujančias nuotaikas.

1925 m. Vilniuje įkurtas Žydų mokslo institutas – pirmoji pasaulietinė Rytų Europos žydų studijų akademija. Institutas tapo svarbiausiu jidiš tyrimo ir norminimo centru, taip pat tyrė žydų, kalbėjusių jidiš, kultūrą, leido literatūrą šia kalba, rengė žydų mokslininkus, sukaupė didžiausią pasaulyje biblioteką ir archyvą Rytų Europos žydų gyvenimo tematika. 1940 m. dėl nacių keliamos grėsmės institutas buvo perkeltas į Niujorką ir pavadintas Žydų mokslinių tyrimų institutu.