*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

STOKHOLME PAMINĖTAS BALTIJOS VALSTYBIŲ IR ŠVEDIJOS DIPLOMATINIŲ SANTYKIŲ ATKŪRIMO 20-METIS

Lietuvos, Latvijos ir Estijos diplomatinių santykių su Švedija atkūrimo dvidešimtmečio proga Stokholmo Norrmalm aikštėje rugpjūčio 15 dieną įvyko istorinis „Pirmadienio mitingas“, kuriame prisiminta švedų tautos parama Baltijos valstybėms kovoje už laisvę.

Jubiliejiniame 80-ajame mitinge dalyvavo Lietuvos Seimo pirmininkė Irena Degutienė, Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, Europos Parlamento narė Laima Andrikienė, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, taip pat kitų Baltijos šalių parlamentų ir vyriausybių vadovai, politikai, „Pirmadienio mitingų“ dalyviai.

A.Kubilius pažymėjo, kad „Pirmadienio mitingai“, kuriais Švedijos visuomenė parodė tvirtą solidarumą Baltijos šalių kovai už laisvę, yra išskirtinis reiškinys visoje Šiaurės Europoje.

Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas sveikinimo kalboje teigė, kad 1990 m. kovo mėnesį Stokholme prasidėję mitingai buvo Švedijos žmonių parama Baltijos šalių kovai prieš Sovietų valdžią.

„Švedija turi garbės skolą Lietuvai, Latvijai ir Estijai. Mes esame skolingi tiek sau, tiek Baltijos šalių žmonėms ne tik prisimindami praeitį, bet ir kurdami bendrą ateitį“, - pabrėžė F.Reinfeldtas.

Visi renginyje kalbėję švedų politikai ir tuometinių mitingų organizatoriai pabrėžė Švedijos ir trijų Baltijos valstybių glaudų kaimynišką bendradarbiavimą kaip gerą pavyzdį daugeliui šalių Europoje.

Nuo 1990 m. kovo 19 d. iki 1991 m. rugsėjo 16 d. kiekvieną pirmadienį 12 valandą Stokholmo Norrmalm aikštėje vykdavo mitingai, skirti paremti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių kovą už laisvę.

Juose dalyvaudavo Švedijos ir Baltijos šalių politikai, visuomenės veikėjai, menininkai, išeiviai ir kiti aktyvūs žmonės. Šie susibūrimai sutelkė tūkstančius švedų ir paskatino juos paremti Baltijos šalis.