Sigitas Mitkus: turime užtikrinti nenutrūkstamą paramą Ukrainos atstatymui ir atsigavimui
Vasario 10–11 d. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Sigitas Mitkus dalyvavo neformalioje Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais Varšuvoje, Lenkijoje.
Posėdžio metu aptarti ES Global Gateway strategijos įgyvendinimo, šalių partnerių atsparumo stiprinimo, finansavimo vystymuisi bei verslo įtraukimo klausimai.
„Globalių iššūkių kontekste privalome užtikrinti, kad Ukraina gautų nenutrūkstamą ir visą reikiamą pagalbą jos atsigavimui, atstatymui bei eurointegracijos reformoms. Mūsų šalių partnerių atsparumo ir strateginės autonomijos stiprinimas yra esminis veiksnys užtikrinant ilgalaikį stabilumą regione. Lietuvai itin svarbu, kad būtų sukurtos tinkamos finansinės priemonės ir paskatos verslui įsitraukti į vystomojo bendradarbiavimo projektus“, – pabrėžė S. Mitkus.
Viceministras diskusijų metu atkreipė dėmesį į Lietuvos sukauptas žinias atkuriant Ukrainos švietimo, energetikos infrastruktūrą, turimus mechanizmus ir patirtį, leidžiančią šiuos projektus plėtoti didesniu mastu, paragino kitas šalis jungtis prie Lietuvos įgyvendinamų iniciatyvų.
Aptariant ES Global Gateway strategiją, ieškota sprendimų kaip sudaryti palankesnes sąlygas mažoms ir vidutinėms įmonėms aktyviau įsitraukti į šias iniciatyvas. Taip pat atkreiptas dėmesys į būtinybę peržiūrėti ES viešųjų pirkimų taisykles, kad Europos įmonės išliktų konkurencingos, o strateginiai infrastruktūros ir plėtros projektai šalyse partnerėse būtų įgyvendinami laikantis aukščiausių tvarumo bei kokybės standartų.
Finansavimo vystymuisi klausimas darbotvarkėje taip pat užėmė svarbią vietą – pabrėžta būtinybė glaudžiai bendradarbiauti su tarptautinėmis finansinėmis institucijomis, siekiant pritraukti papildomų lėšų bei sukurti inovatyvius finansinius instrumentus, kurie leistų efektyviau skatinti privačių investicijų įtraukimą. Taip pat diskutuota apie viešojo ir privataus sektorių partnerystės stiprinimą, siekiant didesnio poveikio vystomojo bendradarbiavimo srityje.
Posėdžio metu akcentuota, kad ES parama turi būti matoma ir aiškiai susieta su pagrindinėmis Europos vertybėmis, ekonominiais ir saugumo interesais bei ilgalaikiais partnerystės tikslais.