Pernai rinkimus į OPCW Vykdomąją Tarybą laimėjusi Lietuva aktyviai telkia tarptautinės bendruomenės paramą Ukrainai ir izoliuojant Rusiją
Šią savaitę Hagoje vykstančios Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (ang. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) metinės šalių narių konferencijos metu Lietuva, kartu su Lenkija ir Vokietija, surengė jau tradiciniu tapusį renginį, skirtą jūroje paskandintam cheminiam ginklui, inicijavo beveik 60 pasaulio šalių paramos sulaukusią rezoliuciją, kuria smerkiamas cheminio ginklo naudojimas Ukrainoje ir prieš ją, ir aktyviai prisidėjo prie sėkmingos Čekijos ir Šiaurės Makedonijos kampanijos rinkimuose į Vykdomąją Tarybą, kuri leido užkirsti kelią Rusijai patekti į šią organizacijos valdymo instituciją. Šiomis pastangomis Lietuva tiesiogiai telkė tarptautinės bendruomenės paramą Ukrainai bei prisidėjo prie tolesnės Rusijos izoliacijos.
Renginio dėl jūroje paskandinto cheminio ginklo tikslas – atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į jūroje paskandinto cheminio ginklą keliamą pavojų, skatinti tarptautinių organizacijų, nacionalinių institucijų, universitetų ir privačių kompanijų bendradarbiavimą, raginti keistis informacija bei imtis praktinių veiksmų tai darant. Renginyje dalyvavo daugiau nei 60 dalyvių iš įvairių šalių, pranešimus renginyje skaitė Europos Komisijos, ambicingus pilotinius projektus Vokietijoje įgyvendinančios SeaScape atstovai bei teisės ekspertai.
Lietuvai šiuo renginiu taip pat siekia atkreipti dėmesį į dar 2010 metais Lietuvos inicijuotą ir kas dvejus metus atnaujinamą Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos rezoliuciją dėl paskandinto cheminio ginklo aplinkai daromo poveikio aplinkai, kurios dalis nuostatų ir pasiūlymų yra vis dar neįgyvendinti. Renginyje dalintasi patirtimi mažinant tokio tipo ginklų poveikį žmonių sveikatai, saugumui bei gamtai, pristatytos naujųjų technologijų teikiamos galimybės tiriant įvairių vandens telkinių dugną ir imantis praktinių veiksmų tą spręsti.
Beveik 60 pasaulio valstybių paramos sulaukusioje OPCW rezoliucijoje dėl paramos Cheminio ginklo uždraudimo konvencijai, o ypač draudimui naudoti ašarines dujas, Lietuva siekė atkreipti dėmesį į draudžiamą ašarinių dujų naudojimą prieš Ukrainą bei nutiesė kelią OPCW Techniniam sekretoriatui toliau dirbti siekiant, kad būtų aiškiai įvardinta, kas jas naudoja, ir imtasi atitinkamų priemonių. Rezoliuciją parėmusios šalys aiškiai įvardija, kas yra ši šalis. Šiuo faktus įrodantis OPCW raportas pasirodė lapkričio 18 d.
Pernai į OPCW Vykdomąją Tarybą sėkmingos kampanijos dėka išrinkta Lietuva taip pat tiesiogiai prisidėjo dalinantis patirtimi ir koordinuojant Čekijos ir Šiaurės Makedonijos kampanijas, siekiant būti išrinktomis į OPCW Vykdomąją Tarybą, ir tuo pačiu užkertant kelią agresorei Rusijai tai padaryti. Šios OPCW šalių narių konferencijos metu jos įtikinama persvara nugalėjo Rusiją (Čekija – 128 balsai, Šiaurės Makedonija – 86, Rusija – 56).
OPCW valstybių narių konferencija taip pat išrinko Lietuvą Valstybių narių konferencijos vicepirmininke vienerių metų laikotarpiui.