Pasirašytas protokolas dėl būsimos Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties
Vasario 6 dieną Lietuvos nuolatinis atstovas prie NATO, ambasadorius Vytautas Leškevičius kartu su kitais sąjungininkų atstovais pasirašė protokolą dėl būsimos Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo prie Šiaurės Atlanto sutarties. Iškilminga pasirašymo ceremonija surengta NATO būstinėje Briuselyje.
Pasak ambasadoriaus V. Leškevičiaus, šis naujas NATO plėtros etapas patvirtina, kad Aljanso durys lieka atviros visoms laisvės ir taikos trokštančioms valstybėms.
„Tai – priminimas kitoms narystės NATO siekiančioms šalims, pirmiausiai Sakartvelui ir Ukrainai, kad Aljansas nuosekliai laikosi prisiimtų įsipareigojimų ir juos įgyvendina, remdamasis visų valstybių narių bendru sutarimu“, – teigė ambasadorius. Anot jo, Lietuva toliau tvirtai rems NATO „atvirų durų“ politiką kaip vieną iš veiksmingiausių priemonių taikai ir stabilumui Europoje skleisti.
Ceremonijoje dalyvavo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, Skopjei atstovavo užsienio reikalų ministras Nikola Dimitrovas.
Graikijai ratifikavus protokolą ir Skopjei informavus tarptautines organizacijas apie Prespos susitarimo įgyvendinimą, įsigalios naujas valstybės pavadinimas – Šiaurės Makedonija. Atlikus ratifikavimo procedūras likusiose NATO narėse ir būsimojoje Šiaurės Makedonijoje, šalis taps 30-ąja NATO nare. Lietuvoje protokolą turės ratifikuoti Seimas.
Buvusi Jugoslavijos Respublika Makedonija nuo 2005 metų yra ES šalis kandidatė. Nuo 1999 metų ji vykdo NATO Narystės veiksmų planą ir yra vienintelė likusi taip vadinamo „Vilniaus dešimtuko“ šalis, neprisijungusi prie Šiaurės Atlanto sutarties. Pasiekti narystės ES ir NATO tikslų jai neleido neišspręstas šalies pavadinimo klausimas. Praėjusiais metais įvyko lūžis ir birželio 17 dieną Prespoje buvo pasirašytas dvišalis susitarimas, atvėręs duris tolesnei Makedonijos integracijai. Liepos 11 dieną NATO pakvietė Makedoniją pradėti stojimo derybas.
Šiaurės Atlanto sutartis, kitaip žinoma kaip Vašingtono sutartis, buvo pasirašyta 1949 metų balandžio 4 dieną JAV sostinėje. Jos pagrindu įsteigta NATO. Šiemet bus minimas sutarties 70-metis ir Lietuvos narystės NATO 15 metų sukaktis.
NATO nuotrauka