*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

Minint Lituanistinės mokyklos dieną, dėmesys – lyderystei lituanistiniame švietime

Rugpjūčio 9 dieną, artėjant Lituanistinės mokyklos dienai, Užsienio reikalų ministerijoje surengtas iškilmingas renginys: vyko diskusija, skirta lituanistinio ugdymo užsienyje žinomumo didinimui, lyderystei lituanistiniame švietime, paskelbti Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklo „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ laureatai ir pristatyta nauja iniciatyva –„Lietuvybės vėliavos“ apdovanojimas.

Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio sveikinimo kalboje, kurią renginio dalyviams perskaitė viceministras Egidijus Meilūnas pabrėžiama, kad lituanistinis švietimas yra „prioritetinė Lietuvos valstybės ryšių su Lietuvos diaspora sritis“, o nuolat augantis lituanistiniam švietimui skiriamas valstybės dėmesys nuosekliai prisideda prie lituanistinių mokyklų stiprėjimo. „Lituanistinės mokyklos ne tik moko diasporos vaikus ir jaunimą lietuvių kalbos, bet ir stiprina jų ryšį su Lietuva, skatina grįžti studijuoti, stažuotis ar kurti savo namus Lietuvoje, suburia vienybėn lietuvių bendruomenes visame pasaulyje“ – pažymima užsienio reikalų ministro sveikinimo laiške.

Renginio metu, įvertinant lituanistinio švietimo užsienyje puoselėtojų reikšmę, paskelbti Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklo „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ laureatai. Garbės ženklo medaliai už ilgametį darbą ir svarų indėlį į lituanistinio švietimo plėtrą ir stiprinimą, išskirtinę veiklą ugdant Lietuvos diasporos jaunosios kartos pilietiškumą ir tautinę tapatybę skirti lituanistinių klasių mokytojai Helsinkyje ir Espe Reginai Siirai (Suomija), Londono lituanistinės ir menų mokyklos „Moksliukas“ mokytojai, vaikų choro „Moksliukas“ ir suaugusiųjų choro „Gausa“ steigėjai ir vadovei Ritai Gužauskienei (Jungtinė Karalystė), Los Andželo Šv. Kazimiero lituanistinės mokyklos mokytojai  Aldonai Reginai Kudirkai (JAV), Vienos universiteto lietuvių kalbos dėstytojai, Lietuvių bendruomenės Austrijoje steigėjai, Austrijos lietuvių choro „Gaida“ įkūrėjai, „Lietuviškos knygos“ klubo Vienoje steigėjai Linai Pestal (Austrija), Los Andželo Šv. Kazimiero lituanistinės mokyklos mokytojai, metodinių paskaitų vedėjai ir renginių organizatorei Gailei Onai Radvenis-Hayden (JAV) ir Niujorko Maironio lituanistinės mokyklos direktorei ir  mokytojai Rasai Sprindienei (JAV).

Užsienio reikalų ministerija įvertindama Lituanistinių mokyklų svarbią misiją – skleisti lietuvybę, perduoti vertybes iš kartos į kartą, ugdyti patriotiškumą, telkti bendruomenes įsteigė apdovanojimą “Lietuvybės vėliava” (10 metrų ilgio), kuri šiais metais skiriama 6 lituanistinėms mokykloms. Tai - seniausiai, nuo 1916 metų, iki šiol veikiančiai formaliojo ugdymo mokyklai - Vidugirių pagrindinei mokyklai (Lenkija) lietuvių mokomąja kalba, nepertraukiamai savo veiklą vykdančioms neformaliojo ugdymo mokykloms: nuo 1948 metų Toronto Maironio (Kanada) mokyklai, nuo 1949 metų - Los Andželo Šv. Kazimiero (JAV) lituanistinei mokyklai, Bostono lituanistinei mokyklai (JAV), Hamiltono vyskupo M. Valančiaus (Kanada) lituanistinei mokyklai ir nuo 1950 m. savo sėkmės istoriją kuriančiai formaliojo lituanistinio ugdymo įstaigai - Vasario 16-osios gimnazijai Hiutenfelde.

Renginio metu VšĮ „Ribologija” įkūrėja bei asociacijos „Lyderė“ narė Rugilė Butkevičiūtė pristatė pranešimą „Lyderystės kelias švietime“. Vėliau vykusioje diskusijoje „Lyderystė per studijas“ buvo pristatytos studijų ir kvalifikacijos tobulinimo galimybės lituanistinių mokyklų mokytojams Vytauto Didžiojo universitete ir Vilniaus kolegijoje. Diskusijos dalyviai turėjo galimybę išgirsti jau studijuojančių lituanistinių mokyklų mokytojų patirtis ir kartu su aukštojo mokslo įstaigų bei Nacionalinės švietimo agentūros atstovais aptarti kylančius klausimus.

Lituanistinės mokyklos diena į Atmintinų dienų sąrašą įtraukta 2024 m. balandžio 18 d. Minėjimo data pasirinkta atsižvelgiant į tai, kad 2012 m. rugpjūčio 10 d. Pasaulio lietuvių bendruomenė XIV Seime priėmė rezoliuciją, kurioje pabrėžiama, kad „užsienio lietuvių lituanistinis švietimas yra prioritetinė Lietuvos valstybės ryšių su užsienio lietuviais sritis“.

Diskusija surengta kartu su LR Seimo nare, Seimo ir PLB komisijos pirmininke D. Asanavičiūte,  LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija, Vytauto Didžiojo universitetu, Lituanistinių mokyklų asociacija.