MINIMAS LIETUVOS NARYSTĖS UNESCO 20-METIS
Spalio 7 dieną sukanka dvidešimt metų Lietuvos narystei vienoje iš svarbiausių tarptautinių organizacijų, stiprinančių taiką ir saugumą pasaulyje per bendradarbiavimą švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijos srityse - Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijoje (UNESCO).
Per dvidešimt narystės UNESCO metų Lietuva įgyvendino daugybę projektų ir programų, atnešusių įvairiapusę naudą šalies švietimui, mokslui ir kultūrai. Būdama UNESCO nare, Lietuva ne tik veiksmingai naudojasi narystės teikiamomis galimybėmis, bet ir stiprina savo tarptautinį žinomumą bei valstybės prestižą.
Per šį laikotarpį keturios šalies vietovės buvo įrašytos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą: Vilniaus senamiestis, Kuršių Nerija, Kernavės archeologinė vietovė ir Struvės geodezinis lankas. Dainų ir šokių šventė, kryždirbystė ir kryžių simbolika bei polifoninės dainos–sutartinės įtrauktos į Nematerialiojo žmonijos kultūros paveldo reprezentatyvųjį sąrašą.
1996-1997 metais į UNESCO minimų datų sąrašą buvo įtrauktos pirmojo lietuviško leidinio Martyno Mažvydo Katekizmo išleidimo 450-sios metinės, 1998-1999 metais – poeto Adomo Mickevičiaus 200-sios gimimo metinės, 2002-2003 metais – iš teritorinių LDK žemių kilusio geologo, mineralogo, etnologo, Čilės garbės piliečio Ignoto Domeikos 200-sios gimimo metinės. 2004-2005 metais buvo minimas Lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo šimtmetis.
Šiai metais kartu su UNESCO minime kompozitoriaus, dailininko, profesionaliosios muzikos pradininko Lietuvoje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 100-ąsias mirties ir poeto, romanisto, eseisto, Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo 100-ąsias gimimo metines.
Lietuvoje įvyko nemažai tarptautinės reikšmės UNESCO renginių. 2000 metais surengta tarptautinė Civilizacijų dialogo konferencija, sutraukusi kelias dešimtis užsienio šalių vadovų ir aukščiausio rango pareigūnų. 2002 m. įvyko Tarptautinė Vidurio ir Rytų Europos konferencija bioetikos klausimais, davusi impulsą nacionalinių bioetikos komitetų steigimuisi visame regione. 2006 m. Vilniuje posėdžiavo beveik tūkstantį dalyvių sutraukusi Pasaulio paveldo komiteto sesija, kuriai pirmininkavo tuometinė Lietuvos nuolatinė atstovė UNESCO ambasadorė Ina Marčiulionytė.
Didžiulį darbą formuojant teigiamą Lietuvos įvaizdį UNESCO atlieka Lietuvos nuolatinė atstovybė prie UNESCO ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, glaudžiai bendradarbiaudamos su kitomis valstybės institucijomis. Šviesios atminties ambasadorės Ugnės Karvelis ir kitų diplomatų pastangomis Lietuvos vardas UNESCO yra puikiai žinomas. Šalis per ją išgarsinusių kūrėjų – rašytojų, dailininkų, mokslo įžymybių - vardus ir darbus pristatoma didžiausiose Paryžiaus parodų ir koncertų salėse.
Prezidentas Valdas Adamkus yra UNESCO geros valios ambasadorius, disko metikas Virgilijus Alekna - UNESCO sporto čempionas.
Organizacija šiuo metu vienija 193 pasaulio valstybes.