LIETUVIŲ IR UKRAINIEČIŲ VIENYBĖ ĮPRASMINTA ĮKOPIANT Į AUKŠČIAUSIĄ UKRAINOS VIRŠUKALNĘ
Apie 50 Lietuvos ambasados Ukrainoje darbuotojų, verslo atstovų, Ukrainos lietuvių ir jų šeimų narių rugsėjo 11 dieną, minėdami Lietuvos ir Ukrainos diplomatinių santykių užmezgimo ir Ukrainos nepriklausomybės 20-metį, įkopė į aukščiausią Ukrainos viršukalnę Hoverlą, kurios aukštis siekia 2061 metrą.
Pasiekę kalno viršūnę, bendroms lietuvių ir ukrainiečių kovoms už laisvę skirto žygio dalyviai iškėlė Lietuvos ir Ukrainos vėliavas, sugiedojo abiejų valstybių himnus, pasirašė lietuvių ir ukrainiečių vienybės deklaraciją, kurioje pabrėžtas ilgametis lietuvių ir ukrainiečių bendradarbiavimas bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus siekianti tarpusavio parama, prisidėjusi prie europietiškų vertybių įtvirtinimo Ukrainoje.
XX amžiuje abejos tautos kartu priešinosi okupaciniams režimams, aktyviai bendradarbiavo lietuvių ir ukrainiečių laisvės kovotojai bei tremtiniai. Lietuvos Sąjūdžio ir Ukrainos Rucho ryšiai padėjo pagrindus šiuolaikinių nepriklausomų Lietuvos ir Ukrainos valstybių susikūrimui.
1991 m. sausio įvykių Vilniuje metu grupė Ukrainos savanorių, kurie kartu buvo ir vieninteliai užsieniečiai, gynė Aukščiausiąją Tarybą–Atkuriamąjį Seimą.
Žygio į viršukalnę projektą parėmė Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir Ivano Frankivsko meras Viktoras Anuškevičius. Žygį inicijavo Lietuvos generalinis garbės konsulatas Lvove, taip pat Lvovo bei Ivano Frankivsko lietuvių bendrijos.