Lietuva „Raisina Dialogue 2025“: technologinės partnerystės plėtra ir geopolitiniai iššūkiai
Kovo 18–20 d. politikos direktorius Laimonas Talat-Kelpša dalyvavo Naujajame Delyje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Raisina Dialogue 2025“ – vienoje iš svarbiausių kasmetinių pasaulio politikos, saugumo ir ekonomikos klausimams skirtų diskusijų platformų.
Konferencijos metu L. Talat-Kelpša tiesioginėje tinklalaidės „Raisina Ideas Pod“ transliacijoje diskutavo tema „Europos požiūris į Kiniją“. Politikos direktorius pabrėžė, kad Europa, patirdama istorinių geopolitinių pokyčių ir naujų Rusijos agresijos prieš Ukrainą pamokų, siekia mažinti priklausomybę nuo autokratinių režimų, ypač nuo Kinijos. Lietuva nuolat pasisako už realistinį padėties suvokimą, aktyviai remia ES pastangas stiprinti ekonominį saugumą ir kovoti su prievarta, ragina permąstyti Europos santykius su Kinija.
Vizito Indijoje metu politikos direktorius susitiko su svarbiais Indijos užsienio politikos atstovais, tarp jų – su Indijos Išorės reikalų ministerijos sekretoriumi Vakarų reikalams Tanmaya Lalu, Žemųjų parlamento rūmų nuolatinio Išorės reikalų komiteto pirmininku Shashi Tharooru ir analitikų centro „India Foundation“ prezidentu Ramu Madhav. Susitikimų metu aptartas dvišalis politinis, ekonominis ir kultūrinis bendradarbiavimas, daugiausia dėmesio skirta prekybai ir mokslui. Diskutuota apie galimybes plėtoti technologinę partnerystę, ypač informacinių ir ryšių technologijų (ICT), gyvybės mokslų, lazerių ir inžinerijos srityse, kuriose Lietuva yra itin pažengusi. Taip pat pasidžiaugta ES ir Indijos partnerystės plėtra, vasario 27 d. – kovo 1 d. vykusiu Europos Komisijos kolegijos vizitu Naujajame Delyje.
L. Talat-Kelpša, pabrėždamas Lietuvos ir Indijos kultūrinių ryšių svarbą, prisiminė dvi reikšmingas šių metų sukaktis: 400 metų nuo pirmojo lietuvio, jėzuito misionieriaus Andrejaus Rudaminos, kelionės į Indiją ir 130 metų nuo pirmojo Indijos atstovo – garsaus parsių kultūros žinovo dr. Jivanji Jamshedji Modi apsilankymo Lietuvoje. Politikos direktorius džiaugėsi augančiu lietuvių menininkų, mokslininkų ir rašytojų susidomėjimu Indija ir paragino Indijos kultūros atstovus dažniau lankytis Lietuvoje, nes čia galėtų sėkmingai skleistis jų kūrybinis potencialas.
Su Indijos Išorės reikalų ministerijos sekretoriumi Vakarų reikalams Tanmaya Lalu taip pat buvo aptartas tolesnis bendradarbiavimas technologijų srityje, įskaitant kibernetinį saugumą, IT, finansų technologijas ir inžineriją, iškelta idėja 2025–2026 metus paskelbti Lietuvos ir Indijos žmonių metais, taip įamžinant pirmojo lietuvio atvykimo į Indiją 400 metų sukaktį.
Susitikimuose su Indijos užsienio reikalų atstovais taip pat aptartas regioninis saugumas. L. Talat-Kelpša akcentavo Rusijos karo prieš Ukrainą keliamus iššūkius ir išreiškė dėkingumą Indijai už humanitarinę paramą Ukrainai. Politikos direktorius paragino Indiją dar aktyviau teikti visapusišką pagalbą Ukrainai, tvirčiau reikšti politinį ir diplomatinį palaikymą, laikytis sankcijų Rusijai ir Baltarusijai.
L. Talat-Kelpša vizito Indijoje metu davė interviu Indijos naujienų portalams ir laikraščiams (Business India, The Print ir Press Trust of India). Jis taip pat kalbėjo televizijos kanalų New Delhi Television Ltd. (NDTV) ir WION laidose. Šis vizitas dar kartą patvirtino Lietuvos ir Indijos bendrų interesų svarbą ir atvėrė naujų tolesnio dvišalio bendradarbiavimo politikos, ekonomikos, kultūros ir saugumo srityse galimybių.
Politikos direktorius taip pat pasveikino Indijoje gyvenančius lietuvius ir Indijos svečius, susirinkusius į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos paminėjimą.