*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

LIETUVA IR JAV ATNAUJINS BENDRADARBIAVIMO MASINIO NAIKINIMO GINKLŲ NEPLATINIMO SRITYJE TEISINĘ BAZĘ

Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas ir JAV ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse lapkričio 30 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje pasirašys protokolą, kuriuo iš dalies keičiamas ir pratęsiamas Lietuvos ir JAV vyriausybių susitarimas dėl bendradarbiavimo masinio naikinimo ginklų platinimo prevencijos srityje ir dėl gynybos bei karinių santykių plėtojimo.

Pagal Lietuvos ir JAV vyriausybių susitarimą įgyvendinami projektai, kuriais siekiama užkirsti kelią neteisėtam branduolinio, biologinio ir cheminio ginklo ir su jais susijusių medžiagų gabenimui ir perdavimui.

Nuo 2003 metų galiojantis susitarimas reglamentuoja JAV teikiamą neatlygintiną pagalbą Lietuvos pasienio perėjimo punktuose įrengiant branduolinių ir kitų radioaktyviųjų medžiagų detektorius. Šioje srityje 2003-2009 metais JAV suteikė Lietuvai paramos už daugiau nei 11 mln. litų.

Naudojantis JAV parama ir įranga Vilniaus oro uoste ir sausumos pasienio kontrolės punktuose sumontuoti radiacinę spinduliuotę nustatantys vartai (detektoriai), Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugykloje įrengta nuolatinio stebėjimo sistema, penkiose Lietuvos onkologijos klinikose, naudojančiose radioaktyvias medžiagas, įdiegta apsaugos sistema.

Susitarimo pakeitimai leis užbaigti minėtų įrenginių instaliavimo darbus ir apmokyti su jais dirbančius pareigūnus. Tuo pačiu susitarimo galiojimas pratęsiamas dar septyneriems metams – iki 2017 metų.

Susitarimo įgyvendinimą Lietuvoje koordinuoja Užsienio reikalų ministerija. Dokumento pakeitimai įsigalios juos ratifikavus Lietuvos Respublikos Seimui.