JT Žmogaus teisių taryba baigė 57-ąją sesiją, pratęsdama Specialiojo pranešėjo dėl žmogaus teisių Rusijoje mandatą ir paskirdama naują Specialųjį pranešėją žmogaus teisių padėčiai Baltarusijoje stebėti
Spalio 11 dieną Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių taryba baigė penkias savaites trukusią 57-ąją sesiją, kurioje vienas svarbiausių sprendimų buvo rezoliucija dėl JT Specialiosios pranešėjos žmogaus teisių pažeidimams Rusijoje fiksuoti mandato pratęsimo.
„JT Žmogaus teisių taryba išlieka pagrindine platforma tiek valstybėms, tiek pilietinei visuomenei aptarti ir spręsti žmogaus teisių pažeidimus, atkreipti dėmesį į vis naujas iškylančias problemas. Žmogaus teisės visame pasaulyje yra neatsiejama oraus ir saugaus gyvenimo dalis, demokratijos pamatas. Džiaugiuosi, kad Lietuva trejus metus galėjo prisidėti prie žmogaus teisių skatinimo ir apsaugos tiek mūsų regione, tiek visame pasaulyje kaip Tarybos narė“, – teigė nuolatinis Lietuvos atstovas Ženevoje ir Žmogaus teisių tarybos vicepirmininkas, ambasadorius Darius Staniulis.
Rusijos agresijos prieš Ukrainą klausimas taip pat keltas diskusijoje su Nepriklausoma tarptautine tyrimų komisija Ukrainai (angl. Commission of Inquiry on Ukraine, CoI), kurioje Lietuva Šiaurės-Baltijos valstybių vardu rugsėjo 23 dieną skaitė bendrą pareiškimą.
Lietuvos iniciatyva vyko renginys, skirtas aptarti politinių kalinių padėtį Baltarusijoje, kankinimus sulaikymo centruose bei būtinybę užtikrinti Baltarusijos valdžios atsakomybę už visus žmogaus teisių pažeidimus.
Šios sesijos metu paskirtas naujas JT Specialusis pranešėjas žmogaus teisių padėčiai Baltarusijoje stebėti, pratęsti JT Specialiųjų pranešėjų žmogaus teisių situacijai Afganistane, Burundyje mandatai, taip pat JT žmogaus teisių pažeidimų Sudane tyrimo misijos mandatas. Priimta rezoliucija dėl žmogaus teisių pažeidimų okupuotose Sakartvelo teritorijose.
Lietuvos atstovai pasisakė dėl Lietuvos teisėjų Sausio 13-osios byloje apsaugos, dėl neteisėtų sulaikymų problematikos, teisės į vystymąsi, švietimo taikai bei kitomis temomis. Taip pat aktyviai dalyvavo rengiant visas 37 Žmogaus teisių tarybos 57-osios sesijos rezoliucijas.
Iš viso sesijos metu per 25 dienas vyko 50 posėdžių dėl žmogaus teisių padėties šalyse su atskiromis teminėmis diskusijomis, įskaitant dėl vaiko teisių, jaunimo teisių, vyresnio amžiaus asmenų, lyčių lygybės, čiabuvių teisių užtikrinimo, klimato kaitos ir naujųjų technologijų.
Lietuvai, kaip pilnateisei JT Žmogaus teisių tarybos narei, tai buvo paskutinė sesija. Iš 47 valstybių sudaryta Žmogaus teisių taryba prisideda prie žmogaus teisių stiprinimo visame pasaulyje, stebi valstybių progresą ginant pamatines žmogaus laisves ir reaguoja į šių pažeidimus bei teikia rekomendacijas.