Japonijos Medicininių tyrimų ir plėtros agentūros prezidentui įteiktas valstybinis apdovanojimas
Birželio 13 dieną Lietuvos ambasadorius Japonijoje Gediminas Varvuolis Japonijos Medicininių tyrimų ir plėtros agentūros (AMED) prezidentui Makoto Suematsu įteikė Lietuvos valstybės apdovanojimą – Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžių.
Juo M. Suematsu apdovanotas Jos Ekscelencijos Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu už aktyvų įsitraukimą į dvišalių Lietuvos ir Japonijos ryšių medicinos srityje skatinimą. Šis apdovanojimas teikimas Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams už jų nuopelnus Lietuvai ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.
Lietuvos ir Japonijos ryšiai medicinos srityje ypatingai suaktyvėjo po to, kai AMED ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija 2017 metais pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuriuo skatinamas dvišalis bendradarbiavimas retų ir nediagnozuotų ligų, onkologijos ir kitose abipusiškai įdomiose biomedicinos srityse bei jaunųjų biomedicinos mokslininkų bendradarbiavimas atliekant mokslinius ir klinikinius tyrimus.
Nuo pat minėto memorandumo pasirašyto, Lietuvos mokslininkai Japonijos kolegoms perdavė 34 nediagnozuotomis ligomis sergančių Lietuvos pacientų genetinę informaciją, kuri vėliau Japonijos mokslininkų palyginta su Japonijos pacientų genetine informacija. Šių duomenų apsikeitimo dėka, 9 ir 34 pacientų buvo nustatytos panašios į Japonijoje aptiktas genetinės mutacijos, o keliems iš 9 pacientų jau paskirtas jų simptomus lengvinantis specialus gydymas.
Memorandumas taip pat atvėrė galimybes kartu rengti jungtinius mokslinius simpoziumus, kurių pirmasis suplanuotas jau birželio 24 dieną Vilniuje bendradarbiaujant su genų redagavimo srities prof. Virginijumi Šikšniu.
M. Suematsu yra šeštasis Japonijos pilietis, kuriam skirtas Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžius.