*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

GYVA TOTALITARIZMO NUSIKALTIMŲ ATMINTIS - VIENAS IŠ SVARBIAUSIŲ LIETUVOS UŽSIENIO POLITIKOS PRIORITETŲ, SAKO MINISTRAS

Nesuklastotos totalitarizmo nusikaltimų atminties ir teisingumo atkūrimas yra vienas iš pagrindinių Lietuvos užsienio politikos prioritetų, sakė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis rugsėjo 28 dieną Užsienio reikalų ministerijoje surengtoje diskusijoje „Hitlerio ir Stalino Europos naikinimo politika: Lietuva „kruvinųjų žemių“ žemėlapyje“.

„Pasaulis solidariai pasmerkė nacizmo nusikaltimus, kraupią Holokausto tragediją bei puoselėja karo frontuose žuvusių milijonų aukų atminimą. Tačiau nuo pergalės prieš Hitlerio režimą laikų iki pat šių dienų Europos istorinėje atmintyje išlieka pertrūkių. Tie pertrūkiai susiję su nutylėta totalinio teroro geografija, su jo vykdytojais ir aukomis“, - teigė A.Ažubalis.

Pasak jo, nors ir naudoti skirtingi metodai, abu režimai  - nacių ir sovietų - vykdė masinius žydų, lietuvių, latvių, estų, lenkų, ukrainiečių, baltarusių ir rusų tautų žudymus.

„Lietuva ir toliau sieks okupacijos metu patirtos žalos atstatymo bei primins pasauliui apie tragišką savo žmonių patirtį praėjusiojo amžiaus totalitarizmo priespaudoje. Ne dėl užmojų su kuo nors varžytis nuoskaudų dydžiu ar aukų skaičiumi, bet dėl žmogiškumo priedermės“, - pabrėžė ministras.

Renginyje pristatyta naujausia studija, kurioje analizuojamas komunistinės Sovietų Sąjungos ir nacių Vokietijos vykdytas teroras – Timothy Snyderio knyga „Kruvinos žemės. Europa tarp Hitlerio ir Stalino“.

A.Ažubalio teigimu, ši knyga nutraukia spengiančią tylą ir prabyla apie dalykus, ilgus dešimtmečius neatsakingai paliktus istorijos kronikų užtakyje.

„Šis veikalas pasauliui primena, jog Vidurio ir Rytų Europos regionas nuo Baltijos iki Juodosios jūros buvo pagrindinis XX a. tragedijų laukas. Jame susitiko dvi žmogiškumo nepažįstančios totalitarinės mašinos – Hitlerio nacistinė Vokietija ir Stalino Sovietų Sąjunga“, - sakė ministras.

Diskusijoje taip pat dalyvavo istorikai, politologai ir diplomatai. Diskusiją vedė politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius.

Lygiai prieš 72 metus, 1939-ųjų rugsėjo 28 dieną, nacistinė Vokietija ir Sovietų Sąjunga pasirašė slaptą sienos ir draugystės sutartį, pagal kurią Lietuva atiduota Sovietų Sąjungos įtakos sferai. Diskusija surengta prisimenant tragiškas žemyno dalybų pasekmes Vidurio ir Rytų Europos tautoms.

T.Snyderio knygą išleido leidykla „Tyto Alba“, bendradarbiaudama su Užsienio reikalų ministerija.