G. Landsbergis Gotlande: bet kokie kiti scenarijai nei Ukrainos pergalė turės rimtų padarinių Europos saugumui
Balandžio 9-10 dienomis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Visbyje, Švedijoje, dalyvavo Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (angl. Nordic-Baltic Eight, NB8) užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame buvo aptarti regioninio saugumo, pasirengimo NATO viršūnių susitikimui Vašingtone, NB8 glaudesnio bendradarbiavimo klausimai, taip pat Rusijos karas prieš Ukrainą bei efektyvesnė, strategiškesnė parama šiai agresiją patiriančiai šaliai.
„Ukrainos palaikymas lieka mūsų pagrindiniu prioritetu. Ukrainai būtina laimėti šį karą, ir mes tvirtai įsipareigoję ją remti iki pergalės. Bet kokie kiti scenarijai, nei Ukrainos pergalė, turėtų rimtų padarinių Europos saugumui, ypač Baltijos jūros regionui. Ukrainos frontas patiria vis didesnį spaudimą dėl nepakankamos Vakarų karinės paramos. Norint tai pakeisti, turime surasti būdų spręsti artilerijos trūkumą, užtikrinti oro gynybą, tiekti ilgo nuotolių raketų Ukrainai. Baltijos ir Šiaurės šalys lieka vienomis iš pirmaujančių Ukrainos rėmėjų paramos procentais BVP požiūriu. Tikimės, kad kitos Europos šalys taip pat didins savo paramą”, – teigė G. Landsbergis.
Lietuvos diplomatijos vadovas pabrėžė, kad Vakarai privalo padėti Ukrainai kuo greičiau integruotis į ES ir NATO. „Simboliška, kad NB8 užsienio reikalų ministrai susitiko Gotlando saloje, kurioje prieš 35 metus įvairių lietuvių organizacijų atstovų buvo pasirašytas Gotlando komunikatas, kuriuo Maskvai ir visam pasauliui pareikštas visų pasaulio lietuvių aukščiausiasis ir pagrindinis tikslas – atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę. Tapome laisvi, jau lygiai du dešimtmečius ES ir NATO nariai. Tad šiandien svarbiausias uždavinys yra sutelkti mūsų regiono lyderystę, mobilizuojant kitų sąjungininkų papildomas pastangas padėti Ukrainai nugalėti Rusiją, didinant karinę, ekonominę, humanitarinę bei diplomatinę paramą Ukrainai, padedant jai kuo greičiau integruotis į ES ir NATO“, – sakė ministras.
Susitikimo metu G.Landsbergis taip pat pabrėžė, kad Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto grupė tapo išskirtiniu atviro, modernaus ir į rezultatus orientuoto bendradarbiavimo pavyzdžiu. Lietuvos interesas yra ir toliau stiprinti šį bendradarbiavimą, kartu ieškoti sprendimų bendriems iššūkiams spręsti, kad Šiaurės ir Baltijos jūros šalys būtų atsparios įvairioms grėsmėms ir regionas taptų dar saugesnis.
„Suomijos ir Švedijos narystė NATO dar labiau sustiprins viso aljanso saugumą bei Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityse“, – sakė G.Landsbergis.
Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas (NB8) – neformalus ir neinstitucionalizuotas penkių Šiaurės ir trijų Baltijos valstybių – Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos – bendradarbiavimo formatas. NB8 šalys rotacijos būdu kiekvienais metais koordinuoja NB8 veiklą (darbotvarkę), rengia ir globoja tais metais vyksiančius susitikimus. 2024 metais NB8 bendradarbiavimą koordinuoja Švedija.
Ministro pasisakymas po susitikimo su Šiaurės-Baltijos šalių kolegomis: https://youtu.be/7DW67gUgKOQ