*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

G. Landsbergis Ekonominės diplomatijos taryboje: išaugęs ekonominis bendradarbiavimas, sumažinta ekonominė priklausomybė nuo autokratijų bei partnerių įvertinimas liudija, kad pastangos diversifikuoti prekybą ir sustiprinti Lietuvos ekonominę diplomatiją pasiteisino

G. Landsbergis Ekonominės diplomatijos taryboje: išaugęs ekonominis bendradarbiavimas, sumažinta...

Rugsėjo 11 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pirmininkavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės komisijos – Ekonominės diplomatijos tarybos (EDT) posėdžiui, kuriame buvo aptarti Ukrainos atstatymo klausimai ir Vyriausybės darbai ekonominės diplomatijos srityje.

„Lietuva buvo viena pirmųjų šalių dar 2022 m. rugpjūtį pradėjusi pirmuosius Ukrainos švietimo įstaigų atstatymo, slėptuvių įrengimo projektus. Kartu tai yra prasmingas liudijimas, ką gali sąlyginai maža valstybė. Dalyvaudama Ukrainos atstatymo projektuose Lietuva jau tapo patraukliu operatyvaus ir efektyvaus veikimo pavyzdžiu. Lietuvos projektai tampa paskata kopijuoti bei jungtis prie  mūsų tarptautiniams partneriams“, – pabrėžė G. Landsbergis.

Posėdžio metu buvo aptarti ES teisėkūriniai ir kiti sprendimai, skatinantys ES šalių dalyvavimą Ukrainos atstatymo projektuose. Didelis dėmesys diskusijos metu buvo skirtas priemonėms, kurios paskatintų dar daugiau verslų prisijungti prie Lietuvos administruojamų projektų.

„Turime padėti Lietuvos verslams įsilieti į ES rengiamas Ukrainos atstatymo programas  nemažindami nacionalinių Ukrainos atstatymo projektų tempo. Diplomatinė tarnyba šiuo tikslu stiprina savo komandas Vilniuje, Briuselyje ir Kyjive“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Ekonominės diplomatijos tarybos nariai posėdyje taip pat aptarė XVIII-osios Vyriausybės nuveiktus darbus ekonominės diplomatijos srityje.

Ministras G. Landsbergis pažymėjo, kad per pastaruosius ketverius metus, nepaisant įvairių geopolitinių iššūkių, buvo nuosekliai laikomasi Vyriausybės programoje įtvirtintų tikslų stiprinti ekonominę diplomatiją, skleisti žinią apie Lietuvos ekonominį potencialą užsienio partneriams ir vykdyti strateginę diversifikaciją.

„Labai išaugęs ekonominis bendradarbiavimas, įskaitant lietuviškos kilmės eksportą, su valstybėmis, puoselėjančiomis tas pačias vertybes – ES, NATO, EBPO narėmis, Indijos-Ramiojo vandenyno regiono ir kitomis valstybėmis, ženkliai sumažinta ekonominė priklausomybė nuo autokratijų bei partnerių įvertinimas liudija, kad pastangos diversifikuoti prekybą ir sustiprinti Lietuvos ekonominę diplomatiją pasiteisino. Sėkminga strateginė diversifikacija turi išlikti tvaria ir ilgalaike Lietuvos diplomatijos kryptimi“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Posėdyje dalyvavę asocijuotų verslo struktūrų atstovai labai teigiamai įvertino bendradarbiavimą su Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis, išaugusį diplomatų įsitraukimą ir indėlį atveriant Lietuvos verslui naujas galimybes pirmiausia – Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, stiprinant Lietuvos ekonomines pozicijas Jungtinėse Amerikos Valstijose bei kitose šalyse. 

„Energetinė nepriklausomybė, energetinis saugumas bei kova su ekonomine prievarta jau tapo mūsų vizitine kortele ir įkvepiančiu pavyzdžiu ne tik Europos Sąjungos, Indijos-Ramiojo vandenyno regiono, bet ir kai kurioms Pietų Amerikos ir kitų regionų valstybėms. Todėl svarbi Lietuvos ekonominės diplomatijos kryptis ateičiai – nelėtinti tempo ir išlaikyti lyderystę“, – apibendrindamas susitikimą pažymėjo užsienio reikalų ministras.

Posėdžio metu EDT nariai bendru sutarimu patvirtino ekonominės diplomatijos vizitų organizavimo gaires.

Nuo 2013 metų veikiančioje EDT dalyvauja užsienio reikalų, ekonomikos ir inovacijų, žemės ūkio, susisiekimo bei švietimo, mokslo ir sporto ministrai, Vyriausybės kanceliarijos, asocijuotų verslo organizacijų ir asociacijos „Globalios Lietuvos Lyderiai“ atstovai. EDT teikia Vyriausybei pasiūlymus ekonominės diplomatijos srityje dėl Lietuvos ekonominės užsienio politikos strateginių ir prioritetinių krypčių bei dėl atstovavimo Lietuvos ekonominiams interesams užsienyje sistemos tobulinimo.