*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

Europos Tarybos Ministrų komiteto pirmininkas G. Landsbergis: Rusija kariauja ne tik prieš Ukrainą, bet ir prieš mūsų bendras demokratijos, žmogaus teisių, teisės viršenybės vertybes

Gegužės 24 dieną Seime užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kaip Europos Tarybos Ministrų komiteto (ETMK) pirmininkas pristatė Lietuvos pirmininkavimo prioritetus ir programą Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) Nuolatiniam komitetui. Tai tradicinis išvažiuojamasis posėdis pirmininkaujančioje ETMK valstybėje.

„Prieš savaitę Lietuva pradėjo pirmininkauti Europos Tarybos Ministrų komitetui. Šiandienos geopolitinis kraštovaizdis yra visiškai kitoks, nei per mūsų pirmąjį pirmininkavimą prieš du dešimtmečius.  Rusija kariauja agresijos karą prieš Ukrainą, pasaulyje ir regione matome pavojingą autoritarizmo iškilimą, mažėjančią pagarbą visuotinėms žmogaus teisėms ir demokratijos nuosmukį, kai tie, kurie drįsta ginti demokratines vertybes, yra puolami, vadinami priešais, persekiojami ir engiami. Šiandien ypatingai svarbu ginti mūsų bendras vertybes“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Kalbėdamas apie demokratijos nuosmukį, be Rusijos ir Baltarusijos, G. Landsbergis atkreipė dėmesį į Sakartvelą, kurį aplankė praėjusią savaitę kartu su kolegomis iš Baltijos valstybių ir Islandijos.

„Sakartvelas – šalis, su kuria Lietuvą sieja bendras tikslas ir tikėjimas Europa, laisva ir taikia. Todėl man skaudu matyti, kad jo vyriausybė nusisuka nuo šio Europos kelio, stumdama „užsienio agentų“ įstatymą, kurį Venecijos komisija primygtinai rekomendavo atšaukti“, – pabrėžė ET MK pirmininkas G. Landsbergis.

Ministras kaip ET MK pirmininkas pabrėžė, kad pagrindinis Lietuvos pirmininkavimo prioritetas – visapusiška parama besiginančiai Ukrainai, taip pat Rusijos ir jos bendrininkių atsakomybės už tarptautinius nusikaltimus užtikrinimas. Europos Taryboje jau žengti svarbūs žingsniai šia linkme: įsteigtas Žalos registras, kurio narių skaičių Lietuva sieks išplėsti, ir bus toliau kuriamas visapusiškas kompensavimo mechanizmas Rusijos agresijos karo padarytai žalai atlyginti. Europos Taryba gali vaidinti svarbų vaidmenį steigiant specialųjį tarptautinį tribunolą dėl agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą, atitinkantį ukrainiečių ir tarptautinės bendruomenės lūkesčius.

„Toliau reikalaujame saugiai sugrąžinti Ukrainos vaikus, kurie buvo pagrobti, deportuoti ir neteisėtai įvaikinti Rusijoje, nusikalstamai įgyvendinant genocidui prilygstantį tikslą pakeisti jų tautinę ir kultūrinę tapatybę“, – pabrėžė ET MK pirmininkas G. Landsbergis.

Lietuva taip pat užtikrins tęstinę Europos Tarybos, šiemet mininčios 75-metį, darbotvarkę – Reikjaviko Viršūnių susitikimo sprendimų įgyvendinimą, Europos žmogaus teisių teismo sprendimų įgyvendinimą, dėmesį naujiems  iššūkiams, tarp jų – žmogaus teisei į švarią ir sveiką aplinką bei dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių klausimams.

Ministras pasidžiaugė, kad šių metų rugsėjį Vilniuje bus pasirašoma pirmoji konvencija dirbtinio intelekto ir žmogaus teisių klausimais.

Lietuva Europos Tarybos Ministrų komitetui pirmininkauja nuo 2024 m. gegužės 17 d. iki lapkričio 13 d. Šiuo laikotarpiu užsienio reikalų ministras vykdo ETMK pirmininko pareigas,  organizuojami įvairūs pirmininkavimo renginiai, kultūrinė programa Vilniuje ir Strasbūre (Prancūzija). Tai – antrasis Lietuvos pirmininkavimas, pirmąkart ETMK pirmininkavome 2001–2002 metais.

Visą ministro G. Landsbergio  kalbą skaitykite čia.

LR Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova)