EUROPOS TARYBOJE PRIMINTI PRIEŠ 70 METŲ PRASIDĖJĘ MASINIAI LIETUVOS GYVENTOJŲ TRĖMIMAI
Lietuvos nuolatinis atstovas prie Europos Tarybos ambasadorius Gediminas Šerkšnys birželio 16 dieną Gedulo ir vilties dienos proga Strasbūre Europos Tarybos ministrų komiteto posėdyje pažymėjo pirmųjų masinių Lietuvos gyventojų trėmimų pradžios septyniasdešimties metų sukaktį.
Ambasadorius priminė Europos Tarybos šalių narių atstovams, kad Stalino režimas 1941 ir 1944–1953 metais į Sibirą ir kitas atšiaurias Sovietų Sąjungos vietoves išvežė daugiau kaip 130 tūkst. Lietuvos gyventojų, kur daugelis jų mirė nuo bado ir ligų.
„Vargu, ar yra Lietuvoje šeima, kuri nebūtų paliesta šios tragedijos“, – pažymėjo G.Šerkšnys.
Jis pabrėžė, kad tuo pačiu metu, kai Sovietų Sąjunga vykdė deportacijas ir kitas represijas prieš Lietuvos gyventojus, pasaulyje ir Europoje buvo kuriami pagrindiniai žmogaus teisių standartai –Jungtinių Tautų Visuotinė žmogaus teisių deklaracija ir Europos žmogaus teisių konvencija.
Ambasadorius pareiškė pagarbą tremtiniams, nepaisant visų represijų ir persekiojimų išsaugojusiems viltį, ir pažymėjo, kad nepriklausoma Lietuva viliasi, kad praėjusiame amžiuje jos žmonių patirta tragedija nebepasikartos.
G.Šerkšnys padėkojo Europos Tarybos Parlamentinei Asamblėjai, kuri pasisakė prieš prievartinį Lietuvos inkorporavimą į Sovietų Sąjungą ir solidarizavosi su represijas patiriančiais Lietuvos gyventojais.
Taip pat ambasadorius priminė Rusijos įsipareigojimus padėti sugrįžti tremtiniams ir išmokėti jiems kompensacijas, prisiimtus, kai ji tapo Europos Tarybos nare 1996 metais.
Paminėdami masinius trėmimus, Ministrų komiteto posėdyje taip pat kalbėjo Latvijos, Estijos, Moldovos ir Gruzijos nuolatiniai atstovai prie Europos Tarybos.