*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

ES be Jungtinės Karalystės: pokyčiai prekyboje neišvengiami

Lapkričio 19 dieną Užsienio reikalų ministerija kartu su VšĮ „Versli Lietuva“ ir Lietuvos pramonininkų konfederacija surengė seminarą „ES be Jungtinės Karalystės. Kaip pasirengti 2021-iesiems?“. Seminaras surengtas, siekiant paskatinti verslą ruoštis Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš Europos Sąjungos (ES) pereinamojo laikotarpio pabaigai sausio 1 dieną,  kai iš esmės keisis ES prekybos su JK sąlygos.

„Skatiname Lietuvos įmones persižiūrėti savo veiklos JK schemas, logistiką, įsivertinti galimas rizikas ir pasiruošti pokyčiams. Tik taip galima sumažinti potencialias rizikas“, - sakė viceministras A. Zananavičius.

Šiuo metu intensyviai vyksta derybos dėl ateities santykių ir būsimų prekybos tarp ES ir JK sąlygų.

„Derybos yra pasiekę kritinę fazę, per kurią turėtų paaiškėti, ar bus pasiektas susitarimas.  Tačiau net ir pasiekus prekybos sutartį, pokyčių daugelyje bendradarbiavimo su JK sričių nebeišvengsime“, - teigė viceministras.

Seminare daug dėmesio skirta muitinės klausimams, su kuriais verslas susidurs pirmiausia: nuo sausio 1 dienos kompanijos neišvengs muitinės procedūrų, deklaracijų, leidimų ir kitų privalomų aspektų.

Eksportuojant pramonines prekes įmonėms reikės atsinaujinti atitikties sertifikatus, o vežant maisto produktus gali prireikti veterinarinių leidimų ir papildomų patikrų.

Derybose taip pat aktyviai siekiama, kad po pereinamojo laikotarpio Lietuvos vežėjai ir toliau galėtų vežti krovinius į JK. Įmonės turi įsivertinti riziką, kad dėl atsiradusių muitinės patikrų transporto priemonių judėjimas JK pasienyje neabejotinai sulėtės ir jau dabar  pagalvoti apie kai kuriuos logistikos procesus.

Renginyje taip pat pristatyta būsima JK imigracijos sistema. Nuo kitų metų laisvas asmenų judėjimas su JK baigsis, o naujai atvykstantiems darbuotojams iš ES bus numatyti įvairūs reikalavimai, taikomi ir kitoms trečiosioms šalims.

Jungtinė Karalystė yra viena iš pagrindinių Lietuvos prekybinių partnerių, į kurią prekių ir paslaugų šalies kompanijos 2019 metais eksportavo už beveik 1,5 mlrd. eurų. Tarp Lietuvos eksporto krypčių už ES ribų JK lenkia tik JAV, todėl Lietuva siekia kuo sklandesnio perėjimo prie naujo prekybinių santykių režimo.