BŪTINA MAŽINTI ATSKIRTĮ TARP NAUJŲJŲ ES VALSTYBIŲ IR SENBUVIŲ
Lietuvos užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas kovo 7 dieną Europos Parlamente (EP) surengtoje konferencijoje, skirtoje Sovietų Sąjungos žlugimo 20-mečiui paminėti, pabrėžė, kad Lietuvai ir kitoms posovietinio bloko šalims narystė ES atvėrė naujas galimybes, neliko fizinių barjerų, tačiau Baltijos šalys vis dar lieka energetine sala Europoje. Be to, pasak viceministro, kelionė iš Vilniaus į Varšuvą ar iš Varšuvos į Berlyną vis dar trunka ilgiau, negu galima būtų tikėtis XXI amžiuje.
Konferenciją „Gyvenimas po Sovietų Sąjungos“, kurioje buvo nagrinėjamas 20-metis po sovietinio „tautų kalėjimo“ žlugimo, surengė EP Europos liaudies partijos grupė.
Renginyje aptarta posovietinių valstybių, jas skyrusių sienų, žmonių ir jų kultūrinės tapatybės transformacijos problematika bei Lietuvai ypač svarbūs iššūkiai Europos Sąjungai.Daugelis pasisakiusiųjų pabrėžė Lietuvos ir kitų Baltijos valstybių vaidmenį griaunant totalitarinį Sovietų Sąjungos režimą, pasiaukojamą kovą už laisvę ir nepriklausomybę.
E.Meilūnas renginio dalyviams priminė, kad Sovietų Sąjungos gyvavimo laikotarpiu buvo labai ribojami kontaktai su užsieniu, todėl Rytų ir Vidurio Europos šalys paveldėjo silpnai išplėtotą tarpvalstybinę infrastruktūrą, ypač transporto ir energetikos srityse.
"Būtina dėti visas pastangas ir kaip įmanoma greičiau naikinti skirtumus tarp naujųjų ES valstybių ir senbuvių. Tam ypač svarbus adekvatus bendrų politikų finansavimas, ypač sanglaudos ir žemės ūkio srityse, greitesnis tarpvalstybinių transporto ir energetikos projektų įgyvendinimas", - sakė viceministras.
Konferencijos dalyviai pastebėjo, kad totalitarinis režimas padarė didelę žalą sovietinio bloko žmonių mentalitetui. Todėl reikia skatinti įvairias švietimo iniciatyvas, skirtas jaunąjai kartai, objektyvai ir visapusiškai informuojant apie totalitarinius režimus, siekiant kad jų nusikaltimai ateityje nebepasikartotų.
Įžanginį žodį konferencijoje tarė EP Europos liaudies partijos pirmininkas Josephas Daulis, viena iš renginio vedėjų buvo EP narė iš Latvijos, "Europos istorijų sutaikymo" grupės vadovė Sandra Kalnietė
Lietuvai renginyje atstovavo ir pranešimą skaitė EP narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Dalyvius taip pat pasveikino buvęs EP pirmininkas Jerzy Buzekas.
Renginyje dalyvavo Europos ir nacionalinių parlamentų nariai, mokslininkai, žurnalistai, nevyriausybinių organizacijų atstovai.