ATSAKINGAS VALSTYBIŲ ELGESYS – ESMINĖ BRANDUOLINĖS SAUGOS IR SAUGUMO SĄLYGA, SAKO UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS
Černobylio ir Fukušimos nelaimės buvo tragiški pavojaus signalai visoms šalims, kad atominėje energetikoje yra būtina ypatinga valstybių atsakomybė, pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis balandžio 25 dieną diskusijoje „Branduolinė sauga ir saugumas: Lietuva ir pasaulis“. Užsienio reikalų ministerijoje vykstančiame renginyje A.Ažubalis akcentavo atsakomybės stoką Rusijos ir Baltarusijos veiksmuose vystant naujų atominių elektrinių projektus.
„Tenka konstatuoti, kad, net ir įvykus tokio masto branduolinėms nelaimėms, kaimynystėje vis dar susiduriame su atsakomybės ir pagarbos tarptautiniams susitarimams stoka“, – sakė ministras.
Jis paragino visus atkreipti dėmesį į sąsają tarp branduolinės saugos ir saugumo. Anot A.Ažubalio, tai yra „du iš esmės skirtingi klausimai, kuriais siekiama tų pačių tikslų – saugumo žmonėms, saugumo aplinkai, kurioje gyvename“.
Ministro teigimu, Lietuvos aktyvūs veiksmai prisideda prie branduolinės saugos ir saugumo užtikrinimo Lietuvoje ir tarptautiniu mastu. Šios pastangos neliko nepastebėtos – Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vadovas Jukija Amano branduoliniam saugumui skirtame šalių vadovų susitikime Seule kovo mėnesį viešai pagyrė Lietuvą už jos pastangas ir parėmė Lietuvoje įsteigtą Branduolinio saugumo kompetencijos centrą.
Diskusija „Branduolinės sauga ir saugumas: Lietuva ir pasaulis“ surengta kartu su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu. Jos metu pristatomos Lietuvos iniciatyvos ir veikla branduolinės energetikos ir branduolinio saugumo srityse, apžvelgiama branduolinių programų plėtra regione ir pasaulyje, diskutuojama apie aktualią šios srities problematiką.
Diskusijos dalyvius taip pat pasveikino instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas, pranešimus skaito Užsienio reikalų ministerijos, Energetikos ministerijos, Ministro Pirmininko tarnybos ir Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos atstovai. Diskusijoje dalyvauja valstybės institucijų darbuotojai, politikai, politologai, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų nariai.