Kvietimas teikti paraiškas Lietuvos diasporos organizacijų projektų konkursui 2025 metams
KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS LIETUVOS DIASPOROS ORGANIZACIJŲ PROJEKTŲ KONKURSUI
Užsienio reikalų ministerija (toliau – URM) kviečia Lietuvos diasporos organizacijas teikti projektų paraiškas 2025 metų veikloms.
Konkursas vykdomas vadovaujantis Lietuvos diasporos organizacijų projektų rėmimo tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas).
Kas gali teikti paraiškas?
Projektų paraiškas gali teikti tik Lietuvos diasporos organizacijos – užsienio valstybėje (valstybėse) registruotos ar kitu teisėtu būdu pagal tos valstybės įstatymus veikiančios pelno nesiekiančios organizacijos ar įstaigos, kurių veikla atitinka Lietuvos diasporos politikos strateginėse gairėse „Globali Lietuva“ 2022–2030 m. įvardintus tikslus.
Lietuvos diasporos organizacijų siūlomų projektų veiklos turi atitikti bent vieną iš Tvarkos apraše nurodytų krypčių.
Prioritetinės 2025 metų projektų kryptys:
- grįžimo į Lietuvą skatinimas:
- veiklos ir renginiai, pristatantys sąlygas ir galimybes grįžti ar atvykti gyventi, studijuoti, stažuotis, dirbti ar atlikti karo tarnybą Lietuvoje;
- diskusijos ir renginiai, pristatantys (re)integracijos galimybes, studijas ir darbo rinką, verslo kūrimo ir plėtros galimybes Lietuvoje, įtraukiant kompetentingas Lietuvos institucijas, organizacijas bei žinomus asmenis;
- bendrų iniciatyvų ir projektų organizavimas su Lietuvos savivaldybėmis.
- pilietinio aktyvumo ir diasporos įsitraukimo į gerovės bei saugumo Lietuvoje kūrimą, stiprinimas:
- renginiai, mokymai ar dirbtuvės, ugdančios diasporos pilietinio pasipriešinimo ir įsitraukimo į šalies gynybą kompetencijas, skatinančios ryšius su pilietiškumą ugdančiomis organizacijomis Lietuvoje, supažindinančios su medijų raštingumo, atsparumo ir kovos su dezinformacija priemonėmis, regiono geopolitinėmis aktualijomis;
- kartu su kitų šalių diasporos organizacijomis organizuojami renginiai ar iniciatyvos, skatinančios tęstinę paramą Ukrainai ir bendradarbiavimą su Ukrainos diaspora.
- lietuviškos tautinės tapatybės puoselėjimas užsienyje:
- lituanistinio švietimo viešinimo kampanijos, informacinės priemonės apie lituanistinio švietimo galimybes ir iniciatyvos, skatinančios tėvelius vesti vaikus į lituanistines mokyklas.
Projektai, atitinkantys kitas Tvarkos apraše įvardintas kryptis, turėtų būti orientuoti į:
- organizacijos augimą skatinančias veiklas (organizacijų stiprinimui skirti renginiai, organizacijų veiklos tobulinimui reikalingų įgūdžių ir komandos formavimo mokymai su kviestiniais lektoriais, organizacijų bendradarbiavimą ir dalijimosi patirtimi skatinančios iniciatyvos, suvažiavimai ir susibūrimai, lyderystės ugdymo mokymai ir iniciatyvos, skatinančios jaunimo pritraukimą ir jų įveiklinimą);
- Lietuvos žinomumo užsienyje didinimą (šalies pasiekimus ir bendradarbiavimo galimybes mokslo, inovacijų ir kultūros srityse pristatantys renginiai).
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2025 metus paskelbė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metais. Paminint šio iškilaus Lietuvos menininko 150-ąsias gimimo metines, siekiama atskleisti M. K. Čiurlionio indėlį į Lietuvos, Europos ir pasaulio kultūros istoriją. Diasporos organizacijos taip pat kviečiamos teikti bendruosius konkurso reikalavimus atitinkančias projektų paraiškas veikloms, kuriomis siekiama paminėti šiuos metus.
Prioritetas taip pat teikiamas šiems projektams: kurie turi ir kitus rėmėjus; prie kurių įgyvendinimo prisideda tos šalies valstybės įstaigos ir organizacijos, kurioje veikia diasporos organizacija; kurių veikloje dalyvauja kelios diasporos organizacijos; kurie dėl veiklos srities negali būti finansuoti iš kitų Strategines gaires įgyvendinančių institucijų lėšų (Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos kultūros tarybos, Vidaus reikalų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Jaunimo reikalų agentūros, Medijų rėmimo fondo, kt.).
Didžiausia vienam projektui galima skirti valstybės biudžeto lėšų suma – 6 tūkst. eurų.
Pildant paraiškos formą, turi būti nurodytas projektą vykdysiančios diasporos organizacijos ir (arba) rėmėjų indėlis į projektą – lėšų suma ar lėšų suma įvertintas nepiniginis įnašas, kuriuo prisidedama prie projekto įgyvendinimo.
Finansavimas nėra skiriamas pramoginio turinio ir pelno siekiantiems projektams. Organizacijų, kurios nustatyta tvarka neatsiskaitė už 2024 metais projektams vykdyti skirtas lėšas, pateikti projektai nesvarstomi.
Vertindama projektus, komisija atsižvelgia į projekto atitiktis veiklos krypčių ir turinio reikalavimams, projekto tikslų ir uždavinių aiškumą, poveikio reikšmingumą ir sukuriamą pridėtinę vertę, naudą tikslinei grupei, projekto aprašymo detalumą ir pagrįstumą, vykdytojo kvalifikaciją ir patirtį, projekto aprašyme pateikto finansinių ir žmogiškųjų išteklių bei laiko planavimo racionalumą, projekto sąmatos tikslumą, realumą ir pagrįstumą numatomoms veikloms įgyvendinti.
Projektų paraiškų teikimo tvarka:
- URM Globalios Lietuvos departamentui (el. p. LDOprojektai@urm.lt) pateikiama elektroninė pasirašytos paraiškos kopija ir visi Tvarkos aprašo 19 punkte išvardinti paraiškos priedai (priedai pateikiami lietuvių arba anglų kalbomis) PDF formatu;
- paraiškos priimamos iki 2024 m. gruodžio 2 d. įskaitytinai. Vėliau gautos paraiškos nebus vertinamos;
- URM Globalios Lietuvos departamentas patvirtina paraiškos gavimą elektronine žinute teikėjo paraiškoje nurodytu kontaktiniu elektroninio pašto adresu.
Projekto paraiškos formą rasite čia.
Konsultacijos paraiškų teikimo klausimais teikiamos elektroninio pašto adresu LDOprojektai@urm.lt.