*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

JAPONIŠKAS SAVAITGALIS VILNIUJE ("Vilniaus diena", 2011 m. rugpjūčio 22 d., Nr. 184 (1090), 2-3 psl.)

Savaitgalį sostinės Kongresų rūmuose apsilankę žmonės galėjo pasijusti lyg atsidūrę japoniškame animaciniame filmuke. Dvi dienas čia šurmuliavo baigiamieji festivalio "nowJapan" renginiai.

 

Bendraminčių susitikimo vieta

Japonų kultūros festivalis "nowJapan" oficialiai prasidėjo rugpjūčio 16-ąją – šios šalies mylėtojai galėjo eiti į filmų peržiūras, parodas ar paskaitas. Tačiau kulminaciją šis renginys pasiekė savaitgalį, kai į Kongresų rūmus susirinko minios besidominčių japonijos kultūra.

Nors festivalio programa buvo labai plati, aprėpė įvairias paskaitas, Rytų dvikovų, kaligrafijos, rankdarbių pamokas ir kitus užsiėmimus, bene didžiausią džiaugsmą lankytojams kėlė susitikimas vienų su kitais. Oficialios Japonijos kultūros gerbėjų bendruomenės Lietuvoje nėra, tačiau dažnai internete bendraujantiems bendraminčiams šis renginys – puiki proga susitikti akis į akį.

Festivalio lankytojai pasakojo patys net nepajutę, kaip užsikrėtė japonų kultūros virusu – tiesiog patraukė egzotiškos šalies žavesys. O tuomet, padedant šiuolaikinėms technologijoms, įmanoma viskas: galima siųstis komiksus, žiūrėti filmukus, mokytis japonų kalbos ar japonų menų technikos. Visi tai daro kas kaip sugeba, o pasidalyti žiniomis ir įspūdžiais susirenka retai. Vienas tokių atvejų – šis festivalis.

Daugėja cosplay gerbėjų

Nors jokie amžiaus ribojimai renginyje nebuvo taikomi, didžiąją lankytojų dalį sudarė paaugliai. Tarp jų šiuo metu sparčiai plinta užsiėmimas, vadinamas cosplay, – kai žmogus turi susikurti kostiumą ir persikūnyti į kokį nors personažą. Jų dėka festivalis virto tarsi kaukių baliumi, tik japoniško stiliaus. Nemaža dalis jų specialiai dėl festivalio atvyko iš valstybių kaimynių.

"Mes Latvijoje taip pat turime panašių festivalių, tačiau Lietuva visai šalia, todėl nusprendėme pabandyti ir čia apsilankyti. Kol kas labai smagu", – pasakojo latvė Marta. Ji, kaip ir kiti kalbinti įvairiais japoniškų filmukų anime personažais apsirengę festivalio dalyviai, tokiu pomėgiu užsikrėtė naršydama internete.

"Viskas prasidėjo nuo filmukų, paskui pradėjau lankytis forumuose, pamėginau pasisiūti pirmą kostiumą ir dabar jau kelerius metus tuo užsiimu", – pasakojo ji. Festivalio "nowJapan" organizatorius Sergejus Grigorjevas skaičiavo, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 3 tūkst. žmonių, užsiimančių cosplay.

Žavisi japonų animacija

Kongresų rūmuose taip pat buvo galima mokytis lankstyti origamius, žaisti japonų stalo žaidimus, dalyvauti piešimo konkursuose. Pastarieji šiais metais sulaukė labai didelio dėmesio – organizatoriams net teko suko galvas, kur sutalpinti visus norinčius.

Japonų animacinių filmukų personažus piešę paaugliai pasakojo susidomėję tokiu piešimo stiliumi, kai pamatę per televiziją rodomą animaciją patys mėgino ją atkartoti.

"Piešiu jau penkerius metus, man tai labai patinka. Kol kas man toli iki profesionalumo, bet norėčiau ateityje užsiimti kuo nors, kas būtų su tuo susiję", – vylėsi piešimo konkurso nugalėtoja Evelina.

Festivalio organizatoriai pastebėjo, kad anime gerbėjų skaičius kasmet auga. "Labai džiugu, nes pernai buvo kur kas mažiau dalyvių. Džiugiausia matyti, kad labai pakilo ne tik susidomėjusių skaičius, bet ir piešimo lygis. Lietuvoje yra ir profesionalesnių iliustratorių, piešiančių anime stiliumi, ir tikimės, kad tokie mėgėjų konkursai padės atrasti dar daugiau talentų", – kalbėjo viena festivalio organizatorių Rita Dmitrijenko.

Festivalis Kongresų rūmuose tęsėsi iki sekmadienio vakaro, o jį vainikavo šventinės eitynės Vilniaus senamiesčio gatvėmis.

 

Jūratė ŽUOLYTĖ