*alt_site_homepage_image*
pl

Aktualności

RSS

W Kijowie odbyła się uroczystość z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja

W dniu 17 maja w podwórku krajowego muzeum-rezerwatu Sofia Kijowska ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie i ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie uroczyście uczciły 227. rocznicę pierwszej w Europie Konstytucji, uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie.

Ponad tysiąc zgromadzonych gości złożyli życzenia ambasadorowi Republiki Litewskiej na Ukrainie Mariusowi Janukonisowi i ambasadorowi Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Janowi Piekło. Ambasadorowie, powołując się na wspólnym oświadczeniu Prezydentów Litwy i Polski, podkreślili, że cele i ideały Konstytucji 3 maja pozostają aktualne do dziś, zwłaszcza w kontekście świąt stulecia odzyskania przez oba narody państwowości.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Sejmu Republiki Litewskiej i instytucji państwowych, politycy i przedstawiciele władz Ukrainy, ambasadorowie krajów zagranicznych, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, działacze społeczni i kulturalni Ukrainy, społeczności litewskie i polskie.

Na początku imprezy Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” pod przewodnictwem laureata Premii Narodowej Ukrainy Jevgena Sawczuka wykonał hymny Litwy, Polski i Ukrainy. Następnie wystąpił Narodowy Zespół Solistów „Kijowska Camerata” pod przewodnictwem słynnego dyrygenta Walerija Matiuchina, która wykonała utworzy kompozytorów litewskich, polskich i światowych.