*alt_site_homepage_image*
pl

Aktualności

RSS

Minister K. Budrys: strategiczne partnerstwo z Polską wzmacnia bezpieczeństwo Litwy i regionu bałtyckiego

4 lutego, na marginesie Forum Kościuszkowskiego w Gdańsku, minister spraw zagranicznych Kęstutis Budrys spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim. Ministrowie Litwy i Polski omówili kwestie dwustronnej współpracy , ochrony infrastruktury krytycznej, wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony regionalnej oraz wsparcia dla Ukrainy i sił demokratycznych na Białorusi.

Omówili sytuację na froncie i potrzebę zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią, K. Budrys powiedział, że przepływ nielegalnych migrantów został znacznie ograniczony w wyniku podjętych działań i podkreślił potrzebę poszukiwania finansowego zaangażowania UE we wzmocnienie zewnętrznych granic UE.

„Współpraca między Litwą a Polską w ciągu ostatnich 35 lat przeszła długą drogę . Osiągnięte wyniki położyły solidne podstawy do rozszerzenia współpracy w świetle zmienionej sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie. Strategiczne partnerstwo między Litwą i Polską - bardzo ważne. Wzmacnia ono bezpieczeństwo całego regionu bałtyckiego” - powiedział minister K. Budrys.

Szef litewskiej dyplomacji zaapelował o listę konkretnych działań mających na celu wzmocnienie interoperacyjności wojskowej między Litwą a Polską. K. Budrys i R. Sikorski omówili również synchronizację połączeń elektrycznych między Litwą i innymi krajami bałtyckimi a Europą kontynentalną, która odbędzie się 9 lutego.