Minister K. Budrys na Łotwie: kraje bałtyckie przykładem niezależności energetycznej dla Europy
9 stycznia minister K. Budrys kontynuuje swoją roboczą wizytę na Łotwie. Szef litewskiej dyplomacji spotkał się z premier Łotwy Eviką Siliņą.
Minister spraw zagranicznych K. Budrys kontynuuje roboczą wizytę na Łotwie. Szef litewskiej dyplomacji spotkał się z premier Łotwy Eviką Siliņą.
Budrys i z E. Siliņa omówili kwestie bezpieczeństwa, odporności energetycznej, pomocy dla Ukrainy, współpracy w formatach UE, NATO i regionalnych.
Podczas spotkania szef litewskiej misji dyplomatycznej podkreślił, że odłączenie krajów bałtyckich od systemu elektroenergetycznego BRELL, które nastąpi 8 lutego tego roku, będzie szczególnym momentem na drodze krajów bałtyckich do niezależności energetycznej.
„Litwa była pierwszym europejskim krajem, który całkowicie zrezygnował z rosyjskiej ropy i gazu. Synchronizacja z kontynentalną europejską siecią elektroenergetyczną jest ogromnym osiągnięciem dla wszystkich krajów bałtyckich i krokiem w kierunku lepszej odporności energetycznej. Razem jesteśmy dla Europy przykładem niezależności energetycznej od Rosji. Era rosyjskich manipulacji energetycznych dobiegła końca” - powiedział minister.
Budrys podkreślił, że w miarę zbliżania się daty synchronizacji Litwa, Łotwa i Estonia mogą spodziewać się rosyjskich prowokacji i ataków dezinformacyjnych, dlatego tak ważne jest przygotowanie instytucji krajowych i skuteczna komunikacja między państwami bałtyckimi.
Szef litewskiej dyplomacji omówił również z premierem Łotwy poprawę mobilności wojskowej i ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. K. Budrys podkreślił, że jest to integralna część bezpieczeństwa regionu. Minister podkreślił strategiczne znaczenie projektu „RailBaltica” dla mobilności wojskowej państw bałtyckich.
Minister i premier Łotwy omówili wojskowe i polityczne wsparcie dla Ukrainy. K. Budrys twierdzi, że ważne jest, aby wykorzystać przewodnictwo Polski w Radzie UE do osiągnięcia postępu w negocjacjach w sprawie członkostwa Ukrainy w UE.
Minister spraw zagranicznych Litwy i premier Łotwy omówili również wzmocnienie formatów współpracy regionalnej. K. Budrys podkreślił sukces formatu współpracy nordycko-bałtyckiej w kwestiach o znaczeniu regionalnym i powiedział, że ważne jest, aby go wzmocnić i rozszerzyć.