Minister G. Landsbergis: RPMB pozostaje ważnym forum dialogu politycznego i praktycznej współpracy
25 maja minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis wziął udział w spotkaniu Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) w Kristiansand w Norwegii, gdzie wspólnie z ministrami spraw zagranicznych 9 państw członkowskich RPMB i przedstawicielami wysokiego szczebla Unii Europejskiej (UE) omówił rosyjską agresję militarną na Ukrainie, możliwości wsparcia Ukrainy przez państwa RPMB, dalsze zacieśnienie współpracy regionalnej, angażując młodzież i społeczeństwo obywatelskie, możliwości przyśpieszenia transformacji zielonej i cyfrowej.
„RPMB pozostaje ważnym forum dialogu politycznego i praktycznej współpracy, zwłaszcza w zakresie wzmacniania jedności regionalnej i obrony wspólnych wartości. Żyjemy w okresie zmian, dlatego musimy pozostać zjednoczeni” – powiedział minister G. Landsbergis.
Ministrowie zgodzili się w kwestii konieczności maksymalnego wykorzystania formatu RPMB w pomocy Ukrainie. RPMB jako organizacja posiadająca silne grupy ekspertów może zapewnić pomoc społeczeństwu obywatelskiemu, zwłaszcza pokrzywdzonym wojną dzieciom i kobietom, które doświadczyły wykorzystywania.
Wszystkie państwa członkowskie RPMB zgodziły się, że zawieszenie działalności Rosji w organizacji wymaga przeglądu jej działań w ogólnym kontekście regionu Morza Bałtyckiego. Uczestnicy są przekonani, że RPMR musi nadal działać, pozostając głównym regionalnym forum politycznym i jednocześnie wzmacniając praktycznie działania w tych obszarach, w których jest najsilniejsza.
Także podczas spotkania ministrowie przyjęli deklarację polityczną potępiającą wojnę Rosji na Ukrainie i określającą dalsze cele i działania RPMB. Deklaracja podkreśla szczególną jedność organizacji opartą na wspólnych wartościach.
Niemcy, które przejmują od Norwegii przewodnictwo w organizacji, są zobowiązane w okresie swojego przewodnictwa przygotować analizę działalności RPMB oraz propozycje usprawnienia jej działalności.