Viceministras S. Mitkus: ES turi stiprinti atsparumą hibridinėms grėsmėms ir užtikrinti ambicingą būsimą ES biudžetą po 2027 m.
Užsienio reikalų viceministras Sigitas Mitkus vasario 17–18 d. Varšuvoje dalyvavo neformaliame ES Bendrųjų reikalų tarybos susitikime, kurį surengė šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujanti Lenkija. ES Europos reikalų ministrai neformaliame susitikime aptarė hibridines grėsmes, daugiamečio biudžeto ateitį ir Europos pasirengimą saugumo iššūkiams.
Diskusijoje apie hibridines grėsmes dalyvavo ir šalys kandidatės, kurios taip pat, ypač ES plėtros kontekste, susiduria su panašiais iššūkiais. Ministrai aptarė veiksmingiausias atsako ir prevencijos priemones, akcentavo poreikį stiprinti bendradarbiavimą kovojant su dezinformacija, kibernetiniais išpuoliais ir kitomis hibridinėmis grėsmėmis.
ES valstybių narių ministrai aptarė ES Daugiametės finansinės programos po 2027 m. klausimus. Ši diskusija suteikė galimybę išsakyti valstybių narių lūkesčius bei padėjo pagrindą tolesnėms diskusijoms.
Viceministras S. Mitkus akcentavo, kad būsimas daugiametis ES biudžetas turi rasti tinkamą balansą ir atliepti tiek tradicinius, tiek naujus ES prioritetus. Taip pat, „siekiant atliepti vis didesnius iššūkius, ES politinius prioritetus ir ambicingą strateginę darbotvarkę, būsimas ES biudžetas turės būti didesnis ir ambicingesnis – turime siekti didesnio nei 1 proc. ES BNP“, – pabrėžė viceministras.
Ministrai taip pat apsikeitė nuomonėmis apie Europos karinį ir civilinį pasirengimą bei pasiruošimą galimiems saugumo iššūkiams. Diskusijos pagrindu tapo buvusio Suomijos prezidento Saulio Niinistö pristatyta ataskaita. Ministrai aptarė galimus veiksmus stiprinant ES atsaką į krizes, akcentuojant nevyriausybinio sektoriaus, pilietinės visuomenės ir plačiosios visuomenės įtraukimą.
Viceministras pasidalino gerąja Lietuvos patirtimi kovojant su dezinformacija, pabrėždamas, kad mūsų šalis taiko visapusišką visuomenės įtraukos metodą stebint, analizuojant ir neutralizuojant dezinformaciją. Šiame procese dalyvauja ne tik valstybinės institucijos, bet ir nevyriausybinės organizacijos, žiniasklaida bei verslas. Taip pat S. Mitkus akcentavo, kad „ekstremaliųjų situacijų atveju savivaldybės paprastai yra pirmoji grandis, todėl nuosekliai jas stipriname ir remiame.“