VAŠINGTONE - PADĖKA UŽ PANAIKINTAS VIZAS ("Lietuvos rytas", 2009 m. vasario 6 d., Nr.30, p.3)
Nerimo gaida skambėjo padėkos ir draugystės kalbose, kai antradienį viename JAV Senato pastatų Lietuvos ir dar šešių šalių ambasadoriai surengė priėmimą senatoriams ir kongresmenams. Septynios šalys, pakviestos į bevizio režimo su JAV programą, atsidėkojo amerikiečiams už pagalbą. Nuo lapkričio 17 dienos Lietuvos, Latvijos, Estijos, Vengrijos, Čekijos, Slovakijos ir Pietų Korėjos piliečiams pasiekti JAV yra gerokai lengviau nei iki tol.
„Svarbu ne tik ramiai džiaugtis pergale, bet ir daryti viską, kad bevizio režimo programa plėstųsi. Kad į ją patektų ir tie, kurie laukia eilėje“, – kalbėjo Atstovų rūmų narys demokratas Robertas Wexleris, daug prisidėjęs, kad lietuviai į JAV keliautų be vizų.
Siūloma griežtinti tvarką
Daugelis svečių neramiai kalbėjo apie ateitį, nes prieš kelias savaites senatoriai Dianne Feinstein ir Jonas Kylas pateikė įstatymo projektą, kuriame siūloma sugriežtinti kelionių į JAV tvarką.
Priėmus tuos pakeitimus, patekti į bevizio režimo programą Lenkijai, Bulgarijai, Graikijai, Kiprui ir Rumunijai būtų be galo sunku.
„Senatorė D.Feinstein jau nuo seno nuosekliai mėgina pristabdyti bevizės programos plėtrą. Ji nebuvo mūsų geriausia draugė, – pripažino Lietuvos ambasadorius JAV Audrius Brūzga. – Programos priešininkai aiškina, kad pirmiausia reikia saugoti JAV. Tuo tarpu nepakankamai kontroliuojamas įvažiavimas gali turėti pasekmių. Pažiūrėsime, kaip į įstatymo pataisas reaguos Senatas ir Atstovų rūmai. Be abejo, labiau nuogąstauti reikėtų laukiantiems eilėje. Mes jau esame viduje ir neblogai laikomės. Jeigu JAV pasiliekančių Lietuvos piliečių skaičius nebus per didelis, nėra ko bijoti“.
Senatorius palaiko Rytų Europą
Pasiūlymą stabdyti sienų atvėrimą labiausiai kritikavo senatorius George'as Voinovichius, vienas labiausiai prisidėjusių prie bevizio režimo programos plėtros.
Kalbėdamas renginyje jis pažadėjo, jog darys viską, kad siūlomi apribojimai nesustabdytų pradėtų darbų.
„Man dirbti Senate liko dar dveji metai. Darysiu viską, kad nesugriūtų tai, ko siekėme tiek metų, – Lietuvos ir kitų šalių ambasadoriams sakė respublikonas G.Voinovichius. – Po to, kai naujos šalys įstojo į Europos Sąjungą ir NATO, man buvo nesuprantama, kodėl mūsų draugai negali į Ameriką įvažiuoti be vizų. Žinau, kad dėl to jautėtės kaip antros klasės piliečiai. Todėl mes kibome į darbus. Bet jie dar nebaigti“.
Dar negalima nusiraminti
„Galima pamanyti, kad Lietuva gavo bevizį kelionių režimą ir jai nieko nebereikia, – kalbėjo ambasadorius A.Brūzga. – Tačiau juk nežinia, kaip viskas pasisuks vėliau. Kongrese yra visokių nuomonių, todėl reikia padėkoti tiems, kurie dirbo kartu, ir rengtis kitiems iššūkiams“.
* * *
Registruotis geriau iš anksto
* Lietuvos piliečiai be vizų į JAV gali vykti turizmo, verslo ar kitokiais asmeniniais tikslais.
* Reikia turėti biometrinį pasą (išduotą po 2006 metų rugpjūčio 28 dienos) ir užsiregistruoti Elektroninėje kelionių leidimo sistemoje (ESTA – „Electronic System for Travel Authorization“).
* Pirmiausia reikia užpildyti anketą interneto svetainėje https://esta.cbp.dhs.gov arba radus nuorodą į šį tinklalapį JAV ambasados svetainėje.
* Kol kas registracija nemokama ir artimiausiu metu jos apmokestinti neplanuojama.
* Nors registruotis ESTA sistemoje galima dieną prieš išvykstant, patariama anketą užpildyti kuo anksčiau.
* Geriausia tai daryti dvi savaitės iki planuojamo išvykimo, nes gali būti, kad reikės palaukti atsakymo, o gavus neigiamą – skirti laiko vizai gauti.
* JAV be vizos galima praleisti ne ilgiau kaip 90 dienų.
* Lietuva 1994 metais vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams.
Rita Stankevičiūtė, "Lietuvos ryto" korespondentė Vašingtone