Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos diplomatinė tarnyba mini Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį

Sukurta 2021.01.13 / Atnaujinta 2021.01.14 09:14
   Lietuvos diplomatinė tarnyba mini Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį
   Lietuvos diplomatinė tarnyba mini Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį
   Lietuvos diplomatinė tarnyba mini Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį
   Lietuvos diplomatinė tarnyba mini Sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį

   Šiandien Užsienio reikalų ministerija kartu su Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis užsienyje pažymi Laisvės gynėjų dieną – 1991 metų sausio 13-osios įvykių trisdešimtmetį.

   Simboline šviesos projekcija prisijungus prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija” ir nušvietus ministerijos pastatą, buvo pagerbtas 1991 metais žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas.

   Ministras Gabrielius Landsbergis virtualiai susitiko su ministerijoje dirbančiais tuometinio sausio įvykių dalyviais. Pokalbio metu buvo dalijamasi prisiminimais apie lemtingąją naktį ir apgintą Lietuvos Nepriklausomybę.

   „Šiandien, pagerbdami žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, kartu turime džiaugtis pergale, nes Sausio 13-oji yra tikroji Lietuvos laisvės pergalės diena. Taip pat šiuo metu kaip niekad svarbu palaikyti už laisvę kovojančius kaimynus“, - sakė ministras.

   Užsienio reikalų ministerijoje šia proga taip pat surengta fotografo Juozo Kazlausko nuotraukų paroda „Ginant Lietuvos nepriklausomybę, 1991”. J. Kazlausko nuotraukose – ne vien tuometinių įvykių reportažai, aplinkos akimirkos, bet ir išraiškingi įvykiuose dalyvavusių atsitiktinių žmonių, taip pat žymių meno ir politikos veikėjų portretai.

   Sausio 13-osios ir Laisvės gynėjų dienos atmintis taip pat suvienijo lietuvius skirtinguose pasaulio šalyse ir kraštuose. Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje prisijungė prie pilietinės akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“, dalyvavo ir kvietė užsienyje gyvenančius lietuvius bei užsienio partnerius dalyvauti simboliniame bėgime „Gyvybės ir mirties keliu“, organizavo virtualius minėjimus ir diskusijas, vaikų piešinių konkursus.

   Minint trisdešimtąsias Lietuvos sausio įvykių metines, Kanados sostinės Otavos meras Jimas Watsonas 2021 metų sausio 13-ąją ketina paskelbti Lietuvos laisvės gynėjų diena Otavoje. Šia proga miesto savivaldybė planuoja paskelbti deklaraciją, o priešais Otavos savivaldybės istorinį pastatą laisvės gynėjų atminimui žydės „neužmirštuolių“ pieva. Kanados lietuvių muziejus-archyvas parengė specialią parodą anglų kalba, kurioje detaliai atspindimi 1991 metų sausio įvykiai.

   Vašingtono ir Čikagos lietuvių bendruomenės nariai ir atstovybių darbuotojai dalyvavo bėgimo akcijoje „Gyvybės ir mirties keliu“. Vašingtone taip pat surengta R. Požerskio Sausio 13-osios nuotraukų paroda, eksponuojama ant ambasados tvoros. Čikagoje prie Lietuvos nepriklausomybės kovų vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo buvo padėti vainikai ir uždegtos žvakutės, o Los Andžele, Ramiojo vandenyno pakrantėje pražydo keli tūkstančiai neužmirštuolių žiedų, jais pasipuošė ir Los Andželo simbolis - Santa Monikos apžvalgos ratas.

   Sausio 13-oji paminėta ir Azijos bei Okeanijos regionuose. Lietuvos ambasada Australijoje kartu su Kanberos lietuvių bendruomene pirmą kartą pažymėjo Laisvės gynėjų dieną - simboliškai prisijungė prie pagarbos bėgimo ir pasipuošė neužmirštuolėmis, o Japonijoje sausio 13-oji paminėta Hiracukos miesto Tsuchisawos vidurinės mokyklos mokiniams pravedant pamoką apie Lietuvą, jos istoriją ir kultūrą, vaikams piešiant Sausio 13-ajai skirtus piešinius.

   Vakar Paryžiuje (Prancūzija) buvo atidaryta žinomo prancūzų fotografo Pascalio Le Segretaino, 1991 metais sausį Vilniuje fiksavusio pasipriešinimo sovietų agresijai akimirkas, fotografijų paroda, taip pat įvyko virtuali diskusija, sutelkusi 1991 metų sausio įvykių liudininkus Prancūzijoje.

   Ambasada Čekijoje socialiniuose tinkluose „Facebook“ ir „Twitter“ įgyvendino Sausio 13-osios jubiliejaus viešinimo Čekijos publikoms kampaniją, kurios pagrindinės temos – Čekijos parama Lietuvai 1991 metais, Sausio 13-osios medaliais apdovanoti čekai. Graikijos auditorijai skirtas „Huffington Post“ interviu su savo vardą į Lietuvos istoriją įrašiusiu graiku Nikolajumi Medvedevu  apie trisdešimties metų senumo įvykius Vilniuje (ir Maskvoje), padėjusius apginti Lietuvos laisvę ir galiausiai nulėmusius Sovietų Sąjungos griūtį.

   Talino (Estija) Laisvės aikštė apšviesta Lietuvos tautinės vėliavos spalvomis. Talino meno gerbėjai taip pat buvo susipažindinti su specialia menininko ir animatoriaus Aurelijaus Čiupo vaizdo instaliacija. Ambasada Latvijoje organizavo Sausio 13-osios bėgimą bei simboliškai apšvietė ambasados pastatą.

   Sankt Peterburge (Rusija) suorganizuotos šv. Mišios bei pristatyti vaizdo įrašai su Sankt Peterburgo visuomenės veikėjų ir menininkų prisiminimais ir kūriniais.

   Lietuvos ambasadų Airijoje, Armėnijoje, Austrijoje, Belgijoje, Baltarusijoje, Danijoje, Egipte, Graikijoje, Indijoje, Ispanijoje, Italijoje, Izraelyje, Jungtinėje Karalystėje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Latvijoje, Lenkijoje, Kazachstane, Moldovoje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Pietų Afrikos Respublikoje, Rumunija, Rusijoje, Sakartvele, Suomijoje, Švedijoje, Turkijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, konsulatų Almatoje, Gardine, Kaliningrade, Seinuose, San Paule ir Valensijoje, atstovybių prie UNESCO, NATO bei Ženevoje darbuotojai paminėjo sausio 13-osios įvykių 30-ąsias metines ir pagerbė žuvusių laisvės gynėjų atminimą, uždegdami simbolines akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ žvakutes, apšviesdami ambasadų pastatus simbolinėmis spalvomis ir organizuodami kitus šios datos 30-osioms metinėms įprasminti skirtus renginius.

   Nuotraukos iš akcijos atstovybėse: URM Facebook paskyroje.

   Specialiai Sausio 13-osios trisdešimtmečio sukurtas URM vaizdo klipas.

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Sausio 13 dieną Šiaurės Atlanto Tarybos Organizacijos (NATO) posėdyje Lietuvos nuolatinis atstovas  ambasadorius Deividas Matulionis informavo sąjungininkus apie Rusijos veiksmus prieš Lietuvos teisėsaugos pareigūnus, tyrusius ir nagrinėjusius Sausio 13-osios bylą, bei paprašė sąjungininkų solidarumo.

   NATO ir tarptautinis saugumas »

   Artėjant Sausio 13-ajai populiarus Graikijos naujienų portalas „Huffington Post“ išspausdino išsamų interviu su Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signataru Nikolajumi Medvedevu.

   Atstovybių naujienos »