Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Artimiausi renginiai

Naujienos Spausdinti RSS

Balandžio 24-28 d., Briuselyje vyko 4-oji ES makroregioninių strategijų savaitė

Sukurta 2023.05.09 / Atnaujinta 2023.05.09 09:39
  Balandžio 24-28 d., Briuselyje vyko 4-oji ES makroregioninių strategijų savaitė

  Balandžio 24-28 d., Briuselyje vyko 4-oji ES makroregioninių strategijų (ES MRS) savaitė. Tai vienas svarbiausių ir didžiausių kasmetinių renginių, skirtų keturioms ES MRS:

  • ES Baltijos jūros regiono strategija (EUSBSR)
  • ES Dunojaus regiono strategija (EUSDR)
  • ES Adrijos ir Jonijos jūros regiono strategija (EUSAIR)
  • ES Alpių regiono strategija (EUSALP)

  Šių metų ES MRS savaitės tema – keistis siekiant klestėjimo (angl. Transform to thrive). ES MRS metu vykusių renginių metu ES MRS atstovai iš valstybių narių kartu su ES institucijų atstovais diskutavo energetinio saugumo, įgūdžių ir finansavimo temomis. Balandžio 24-25 d. nuotoliniu būdu vyko tematinės sesijos, kurių įrašus galite rasti čia.

  Balandžio 26 d. popietę vyko ES MRS atidarymo sesija, kurioje dalyvavo už sanglaudą ir reformas atsakinga Europos Komisijos (EK) narė Elisa Ferreira ir 4-ioms ES MRS pirmininkaujančių šalių atstovai: EUSBSR pirmininkaujančios Švedijos ES reikalų ministrės valstybės sekretorius Christianas Danielssonas; EUSDR pirmininkaujančios Slovėnijos Europos reikalų, tarptautinės teisės ir interesų apsaugos valstybės sekretorius Marko Štucinas; EUSAIR pirmininkaujančios Šveicarijos Sent Galeno kantono vyriausybės narys Marcas Mächleris; EUSALP pirmininkaujančios Bosnijos ir Hercegovinos užsienio reikalų VCM Josipas Brkičius.

  Atidaromosios sesijos metu buvo diskutuojama apie MRS bendradarbiavimo naudą, MRS vaidmenį ES kylančių iššūkių kontekste, konkrečiai išskiriant tris temas – energetinio saugumo, įgūdžių ir ES plėtros.

  Diskusija prasidėjo apie Rusijos karą Ukrainoje ir jo poveikį energetiniam saugumui bei MRS vaidmenį plėtros procese. Pranešėjai sutarė dėl nepamainomo MRS bendradarbiavimo vaidmens siekiant didesnės energetinės nepriklausomybės nuo RU ir energetinio saugumo.

  Kalbant apie MRS vaidmenį prisidedant prie ES plėtros proceso ir šalių kandidačių dalyvavimą ES MRS, buvo įvertintas dviejų šalių kandidačių – Ukrainos sėkmingas pirmininkavimas ES Dunojaus regiono strategijai bei Bosnijos ir Hercegovinos pirmininkavimas ES Adrijos ir Jonijos jūrų regiono strategijai 2022 metais. Komisarė E. Ferreira pabrėžė, kad ES nepriklausančių valstybių dalyvavimas MRS leidžia joms pajusti ES veikimo, atsakomybės ir įsitraukimo skonį, pvz. rotaciniu principu pirmininkaujant vienai iš ES MRS. MRS padeda joms suprasti ir įsisavinti ES veikimo procesus, užmegzti bendradarbiavimo tinklus, dalyvauti bendruose projektuose, stiprina jų institucijų gebėjimus teminėse srityse, kurios yra svarbiausios plėtros procese.

  Kita diskusijų tema buvo skirta ES įgūdžių metams paminėti. Diskutuota apie jaunimo įgalinimo svarbą, taip pat pabrėžta protų nutekėjimo problema regionuose. Šiuo atžvilgiu atkreiptas dėmesys į MRS vaidmenį skatinant jaunimo įsitraukimą ir įgalinimą, taip pat vietos lygmens bendruomenių, institucijų įtraukimą į regioninių sprendimų kūrimą.

  Plenarinių sesijų įrašus galite rasti čia.

  Daugiau informacijos apie ES MRS savaitę rasite čia.

  Naujienlaiškio prenumerata

  Captcha