Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

Lietuvos nuolatinis atstovas paprašė JT specialiojo pranešėjo reaguoti į Rusijos neteisėtus veiksmus prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus

Sukurta 2020.12.21 / Atnaujinta 2020.12.21 15:57

Gruodžio 21 dieną Lietuvos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų (JT) biuro Ženevoje ambasadorius Andrius Krivas laišku informavo JT specialųjį pranešėją teisėjų ir teisininkų nepriklausomumo klausimams Diegą García-Sayáną apie neteisėtus Rusijos veiksmus prieš Lietuvos Respublikos prokurorus bei teisėjus, tyrusius ir nagrinėjusius Sausio 13-osios bylą, bei paprašė specialiojo pranešėjo pagal mandatą į situaciją reaguoti.

Ambasadorius A. Krivas laiške atkreipė specialiojo pranešėjo dėmesį į 2020 metų gruodžio 14 dieną pasirodžiusią informaciją, kad Rusijos Tyrimų komitetas pateikė kaltinimus in absentia trims Lietuvos teisėjams, nagrinėjusiems Sausio 13-osios įvykių bylą, ir ketina pradėti jų tarptautinę paiešką.

„Lietuvos Vyriausybė tokius veiksmus laiko atviru spaudimu Lietuvai, jos teisinei sistemai ir teisėsaugos pareigūnams. Tai yra netoleruotina ataka prieš teisėjų nepriklausomumą, nešališkumą ir teisės viršenybės principą apskirtai“, - rašoma laiške. 

Tai yra jau antrasis Lietuvos nuolatinio atstovo Ženevoje laiškas JT specialiajam pranešėjui teisėjų ir teisininkų nepriklausomumo klausimams Rusijos neteisėtų veiksmų dėl Sausio 13-osios bylos tema.

1991 metų Sausio 13-sios įvykiai nusinešė 14 taikių piliečių gyvybių, daugiau nei 800 žmonių buvo sužeista. Po ilgus metus trukusio tyrimo, Lietuvos teismas pripažino 67 Sovietų valdžios pareigūnus kaltais dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui. Šis sprendimas buvo apskųstas apeliacine tvarka Lietuvos apeliaciniam teismui, kuris bylą baigė nagrinėti 2020 metų lapkričio mėnesį. Sprendimą šioje byloje teismas ketina paskelbti 2021 metų kovo mėnesį.